Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το αθηναϊκό ντέρμπι με την ΑΕΚ, που διεξήχθη την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, για την 10η αγωνιστική της Basket League, με τυπικά γηπεδούχους τους «πράσινους» (σ.σ.: οι δύο ομάδες έχουν κοινή έδρα).
Πιο συγκεκριμένα, το «τριφύλλι» έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον «δικέφαλο», παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο με το εμφατικό 111-79 σκορ κόντρα στην «Ένωση», η οποία υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από 10 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.
Με αυτή τη νίκη οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το «9 στα 9» στην εφετινή Α1 μπάσκετ ανδρών, καθώς εκκρεμεί το παιχνίδι με τον Κολοσσό στη Ρόδο.
Στα 21΄΄ πριν τη λήξη τραυματίστηκε ο Βινς Χάντερ, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος.
Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι «πράσινοι» μπήκαν κυριολεκτικά πολύ δυνατά, βγάζοντας αντίδραση, μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματά τους στην Euroleague.
Ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι τυπικά γηπεδούχοι με εμφάνιση… NBA σκόραραν 36 πόντους και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +20, ενώ με την ίδια διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.
Η Ένωση είχε καταρρεύσει πνευματικά και ούτε η ζώνη, ούτε το πρες ούτε κανένας από τους «λαγούς» που προσπαθούσε να τραβήξει από το μανίκι του ο Μπάνκι είχε αντίκρισμα στον αγωνιστικό χώρο.
Οι παίκτες του Βόβορα το εκμεταλλεύτηκαν και με το πόδι στο «γκάζι» από την αρχή ως το τέλος, πρόσφεραν απλόχερα θέαμα με εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας και καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό τους, διακόπτοντας το σερί των δέκα νικών που μετρούσε ο αντίπαλός τους, σε Ελλάδα και Ευρώπη.
Πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Λάσμε που μέτρησε 16 (παίζοντας για 17:55΄΄), ενώ από 14 πρόσθεσαν οι Λεκαβίτσιους, Μήτογλου (σε 13 λεπτά συμμετοχής), Αντετοκούνμπο και 12 ο Τόμας.
Για την ΑΕΚ, που πάλεψε μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-21 το επιμέρους σκορ) προσπάθησαν οι Χάντερ, Ρατάν-Μέις (από 12) και Ματσιούλις (11).
Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας):
Λοτζέσκι 8 (0/1 δίποντο, 2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 3 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 20:39), Λάσμε 16 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα σε 17:55), Μήτογλου 14 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 10:43), Αντετοκούνμπο 14 (6/6 δίποντα), Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 14 (1), Τόμας 12 (1)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 11 (4/9 σουτ), Χάντερ 12 (3/6 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 4, Ρατάν-Μέις 12 (1/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Σάκοτα 9 (2), Γιαννόπουλος 7 (1), Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Γκρίφιν 3 (1), Ρόμπερσον 8