Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας τον ημιτελικό του Σούπερ Καπ απέναντι στην ΑΕΚ.

Οι Αχαιοί επιβλήθηκαν το Σάββατο με 88-71 της «Ένωσης» στην Πάτρα και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής, όπου την Κυριακή (21.00, ΕΡΤ3) θα διεκδικήσουν το τρόπαιο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Στον αντίποδα, η Ένωση θα αναμετρηθεί την Κυριακή με το Λαύριο στον «μικρό τελικό» (16:30, ΕΡΤ3).

Μετά το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο εξαργύρωσε την απόλυτη κυριαρχία της στα ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-9, ξεφεύγοντας στο 27΄ με +20 (68-48).

Με την ΑΕΚ να έχει ξεμείνει από ενέργεια, ο Προμηθέας δεν… αγχώθηκε στην τέταρτη περίοδο και διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας έφτασε άνετα στο τελικό 88-71.

Οι Ρέι (19π.), Ρογκαβόπουλος (16π.), Χαντ (15π.) και Μάιλς (12π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Λουίς Κασιμίρο): Ρέι 19 (2), Γκάντι 4, Χαντ 15, Ρογκαβόπουλος 16 (1), Μάιλς 12 (3), Σβαρτζ 4, Γκραντ 9, Αγραβάνης 4, Γκίκας, Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Χάρις 16 (4), Ανγκόλα 13 (1), Γέλοβατς 12 (1), Γκρίφιν 9 (1), Βαουλέτ 6, Κόλομ 5 (1), Μπόγρης 2, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος.