Με 98-78 νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League, έχοντας κορυφαίο τον Σακίελ ΜακΚίσικ με 22 πόντους (3/6 τρίποντα). Η ανωτερότητα της ομάδας του Πειραιά ήταν εμφανής από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, όπως φαίνεται και από τη διαφορά των 20 πόντων, με την οποία έληξε η αναμέτρηση. Διψήφιοι για τον Ολυμπιακό ήταν επίσης οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π.), Σλούκας (10π.), Μάρτιν (10π.) και Ζαν-Σαρλ (10π.).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκα άφησε εκτός δωδεκάδας τον Μουσταφά Φαλ για να είναι έτοιμος ενόψει της «διαβολοβδομάδας» στη Euroleague, αφού είχε υποστεί διάστρεμμα στο ματς με τη Λάρισα και έσφιξε τα δόντια στο Βελιγράδι αγωνιζόμενος κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Τη θέση του στη δωδεκάδα πήρε ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος όμως δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Οι Πειραιώτες μετρούν 8-1 στην Basket League και βρίσκονται στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα.

Από την ομάδα του Νίκου Βετούλα που υποχώρησε στο 4-5, ξεχώρισαν οι Γιώργος Τσαλμπούρης (18π.) και Ντε’ζον Ντέιβις (17π.).

Δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού αμέσως μετά το τζάμπολ με στόχο να οικοδομήσουν νωρίς διαφορά. Χάρη στην αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα του Πειραιά βρήκε γρήγορα ρυθμό, έκλεψε μπάλες και βγήκε σε αιφνιδιασμούς για το 17-7 και εν συνεχεία το 26-13, στο 10ο λεπτό. Η περιφέρεια του Ολυμπιακού είχε πάρει «φωτιά» στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να πετυχαίνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Οι Αχαιοί προσπαθούσαν με τους Τόμας και Ντέιβις να μη χάσουν την επαφή με τον αντίπαλό τους, αλλά αυτό αποδείχτηκε αδύνατο, αφού δέχτηκαν 51 πόντους στο α΄ μέρος, 51-38 (σκορ πρώτου 20αλέπτου).

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στην 3η περίοδο, ο Απόλλων μείωσε της διαφορά στο -11, αλλά ήταν η σειρά του Σακίελ ΜακΚίσικ να δοκιμάσει την… ευστοχία του, με τον Αμερικανό να αποδεικνύεται… ασταμάτητος. Το +15 στο 30ο λεπτό υπέρ των γηπεδούχων (76-61) αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο στην 4η περίοδο, παρά την κατάθεση ψυχής από τους Γιώργο Τσαλμπούρη και Ντε’ζον Ντέιβιτς από πλευράς φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (2), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 8 (1), Παπανικολάου 9 (2), Έισι 1, Λαρεντζάκης 13 (3), Σλούκας 10 (1), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλ 10 (1), ΜακΚίσικ 22 (3).

Απόλλων Πάτρας (Nίκος Βετούλας): Κόουλμαν 14 (2), Γκρίφιν, Τσαλμπούρης 18 (3), Διαμαντάκος 10, Δίπλαρος 3 (1), Τσιακμάς 3 (1), Ζούμπος, Παπαφωτίου, ΜακΛάφιν, Κογιώνης, Ντέιβις 17, Τόμας 13 (3).