Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε 75-67 του Άρη, στην παράταση, στο «Παλέ», στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι δύο ομάδες στην κανονική περίοδο του αγώνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 63-63.

Οι Πατρινοί, που είχαν κορυφαίο τον Ουίλσον με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, έκαναν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους, καθώς απέχουν τρεις νίκες από τις επικίνδυνες θέσεις. Ο Άρης έμεινε στο γκρουπ των ομάδων που βρίσκονται στην 9η θέση με 26 βαθμούς, μαζί με Κολοσσό, Τρίκαλα και ΑΓΟΡ.

Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν δύο ευκαιρίες στο φινάλε της τέταρτης περιόδου, αρχικά με τον Πελεκάνο και στη συνέχεια με τον Αθηναίου και ο Απόλλων κυριάρχησε στο έξτρα πεντάλεπτο, το οποίο κέρδισε με επιμέρους σκορ 12-4.