Μπάσκετ: Οι αντίπαλοι του Άρη και του ΠΑΟΚ στο FIBA Champions League

Μπάσκετ: Οι αντίπαλοι του Άρη και του ΠΑΟΚ στο FIBA Champions League
Η κλήρωση του FIBA Champions League διεξήχθη σήμερα στο Μονακό και ο Άρης με τον ΠΑΟΚ έμαθαν τους αντιπάλους τους στη νέα διοργάνωση.

Ο Άρης στον πρώτο όμιλο θα αντιμετωπίσει τις Μπάνβιτ (Τουρκία), Σκαϊλάινερς (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Χέλιος Ντομζάλε (Σλοβενία) και Μονακό (Γαλλία). Μία εκ των Χρόνινχεν (Ολλανδία), Τάρτου (Εσθονία), Μπάκεν Μπέαρς (Δανία) και Σάσαρι (Ιταλία) και μία εκ των Ιρόνι Ναχαρίγια (Ισραήλ), Ρίλσκι (Βουλγαρία) και Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία).

Ο ΠΑΟΚ στον τρίτο όμιλο θα κοντραριστεί με Βιλερμπάν (Γαλλία), Όλντενμπουργκ (Γερμανία), Νεπτούνας (Λιθουανία), Ρόζα Ράντομ (Πολωνία) και Βέντσπιλς (Λετονία). Μία εκ των Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία), ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) και Κλουζ (Ρουμανία) και μία εκ των Μπενφίκα (Πορτογαλία), Βαρέζε (Ιταλία) και Σόλνοκι (Ουγγαρία).

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος Όμιλος:

Μπάνβιτ (Τουρκία)
Σκαϊλάινερς (Γερμανία)
Άρης (Ελλάδα)
Νίμπουρκ (Τσεχία)
Χέλιος Ντομζάλε (Σλοβενία)
Μονακό (Γαλλία),
Νικητής Χρόνινχεν (Ολλανδία)-Τάρτου (Εσθονία) εναντίον Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σάσαρι (Ιταλία)
Ιρόνι Ναχαρίγια (Ισραήλ) εναντίον Νικητή Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία).

2ος Όμιλος:

Καρσίγιακα (Τουρκία)
Βενέτσια (Ιταλία)
Σαράτοφ (Ρωσία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
Χίμικ (Ουκρανία)
Λε Μαν (Γαλλία)
Νικητής Κατάγια (Φινλανδία)-Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία) εναντίον Σαρλερουά (Βέλγιο)
Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία) εναντίον Νικητή Οραντέα (Ρουμανία)-Πριεβίτζα (Σλοβακία).

3ος Όμιλος:

Βιλερμπάν (Γαλλία)
Όλντενμπουργκ (Γερμανία)
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
Νεπτούνας (Λιθουανία)
Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)
Βέντσπιλς (Λετονία)
Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) εναντίον Νικητή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)
Νικητής Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Βαρέζε (Ιταλία) εναντίον Σόλνοκι (Ουγγαρία).

4ος Όμιλος:

Στρασμπούρ (Γαλλία)
Αβελίνο (Ιταλία)
Τενερίφη (Ισπανία)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Τσιμπόνα (Κροατία)
Μέγκα Λεκς (Σερβία)
Νικητής Ιγκοκέα (Βοσνία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο) εναντίον Μπεσίκτας (Τουρκία)
Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία) εναντίον Νικητή Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Λιθουανία).

-Οι 4 πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στους 16 ενώ οι υπόλοιποι πηγαίνουν στο FIBA Europe Cup.

Τα ζευγάρια του πρώτου προκριματικού:

Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σάσαρι (Ιταλία)
Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Λιθουανία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Βαρέζε (Ιταλία)
Χρόνινχεν (Ολλανδία)-Τάρτου (Εσθονία)
Κατάγια (Φινλανδία)-Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία)
Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
Ιγκοκέα (Βοσνία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
Οραντέα (Ρουμανία)-Πριεβίτζα (Σλοβακία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)

Τα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού:

1. Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία) εναντίον Νικητή Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Λιθουανία)
2. Νικητής Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Βαρέζε (Ιταλία) εναντίον Σόλνοκι (Ουγγαρία)
3. Νικητής Κατάγια (Φινλανδία)-Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία) εναντίον Σαρλερουά (Βέλγιο)
4. Νικητής Χρόνινχεν (Ολλανδία)-Τάρτου (Εσθονία) εναντίον Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σάσαρι (Ιταλία)
5. Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) εναντίον Νικητή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)
6. Ιρόνι Ναχαρίγια (Ισραήλ) εναντίον Νικητή Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
7. Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία) εναντίον Νικητή Οραντέα (Ρουμανία)-Πριεβίτζα (Σλοβακία)
8. Νικητής Ιγκοκέα (Βοσνία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο) εναντίον Μπεσίκτας (Τουρκία)

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 21 Ιουλίου 2016, 17:20