Στις νίκες επέστρεψε ο Ιωνικός Νικαίας στο «Σοφία Μπεφόν», με την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού να δίνει τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 72-65 του Άρη, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-9, με το οποίο παρέμειναν στην όγδοη θέση της κατάταξης.

Στον αντίποδα, οι Θεσσαλονικείς υπέστησαν τη 12η ήττα τους και 9η εκτός έδρας σε ισάριθμες αναμετρήσεις, χάνοντας την ευκαιρία για ένα πολύτιμο «διπλό» στη «μάχη» που δίνουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Παράλληλα, ο Άρης μέτρησε τη δεύτερη εφετινή ήττα του απέναντι στον Ιωνικό, όπερ σημαίνει ότι, ακόμη και σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάννη Δημάκο, ο οποίος τελειώσε την αναμέτρηση με 19 πόντους (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο), ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Κεν Μπράουν με 23 πόντους.

Σε μία αναμέτρηση, στην οποία κυριάρχησαν αστοχία και λάθη, ο Ιωνικός εξαργύρωσε την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου (κράτησε κάτω από τους 20 πόντους τους φιλοξενούμενους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο), και το επιθετικό ξέσπασμα του στον… επίλογο, όταν με επιμέρους σκορ 15-8 ξέφυγε με +10 (68-58 στο 36΄). Ο Μπράουν προσπάθησε από πλευράς Άρη να «μαζέψει» τη διαφορά, μείωσε σε 68-64 στο 38΄, αλλά μέχρι εκεί…

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλεϊ 3, Τζόουνς 8, Μπατής 3 (1), Σακελλαρίου 12 (2), Σάφτενααρ 6, Κατούφας, Κώττας 4, Δημάκος 19 (3), Σίμπσον 9 (1), Κάλαχαν 8 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 13, Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 4, Ντραγκίτσεβιτς 12, Μόρις 5 (1), Φιτσπάτρικ, Μπράουν 23 (5), Γκετσεβίτσιους, Σλαφτσάκης 7.