Ο Άρης επικράτησε 83-64 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια και προκρίθηκε στην δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δυσκολεύτηκε το πρώτο μέρος και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με σκορ 42-41. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Άρης έδειξε την ανωτερότητά του και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-15, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-24. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και πέρασαν μπροστά με 33-32, ενώ το ημίχρονο βρήκε τον Ηλυσιακό να προηγείται 42-41.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 3-11 πέρασε με 45-52. Παρά τα 4 φάουλ του Νέιμικ, Τόμας και Βεζένκοφ έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο +12 (47-59) στο 28’, πριν το 52-61 του 30’.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (54-68 στο 33’). Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 59-68, όμως Βεζένκοφ και Νέιμικ κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-72 στο 37’) και το τρίποντο του Γκίκα ουσιαστικά «τελείωσε» τον αγώνα (62-75).