O Άρης είναι ο πρώτος φιναλίστ του φετινού τελικού Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Αγγέλου παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ επικράτησε με 88-79 του Πανιωνίου στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό που θα διεξαχθεί στις 9 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο.

Ο αντίπαλος τους που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, αυτόν της Δευτέρας ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν αφηνιασμένοι στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν στο +24 (34-10), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 50-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας στους έξι πόντους (52-58), με ένα επιμέρους σκορ 22-8,  ωστόσο οι Θεσσαλονικείς στη συνέχεια ήταν πιο ψύχραιμοι και με κορυφαίους τον πρώην «κυανέρυθρο» Αθηναίου (26π.) και τον Βεζένκοφ (24π.) πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Από τον Πανιώνιο, εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς ήταν ο ΜακΚόλουμ, ωστόσο παρά τους 31 πόντους που σημείωσε, δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα και κατ’ επέκταση από τον τελικό για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 50-30, 70-56, 88-79

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 6, Χαντ 8 (1), Μούρτος 2, Πελεκάνος 16 (1), Αθηναίου 26, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 1, Πουλιανίτης, Χαρίσης 3, Βεζένκοφ 24 (3), Σαρικόπουλος 2

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 31, Σίμτσακ, Ντούβνιακ 6 (1), Κάρτερ 5 (1), Μίλμπουρν 16 (1), Αθανασούλας 7 (1), Μπατής 2, Σκορδίλης 3, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ 4