Πλώρη για την πρώτη θέση στον Β’ όμιλο του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας έβαλε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, παίζοντας καλό μπάσκετ, επικράτησε την Τετάρτη με 76-65 της Κροατίας στη Σεβίλλη, έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση και την Πέμπτη θα παίξει απέναντι στην Αργεντινή με έπαθλο την πρωτιά.

Η άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες της «επίσημης αγαπημένης» -και- στο σημερινό ματς ήταν πραγματικά για… σεμινάριο, κι έτσι δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι μπορούν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους, ενώ κάτω από τις δύο ρακέτες κυριάρχησε πλήρως ο Μπουρούσης, που είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, από τους Κροάτες, που με 2 νίκες – 2 ήττες, θα τα παίξουν όλα για όλα την Πέμπτη απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, κορυφαίος ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους.

O αγώνας

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός στα πρώτα λεπτά. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με 0/4 τρίποντα, ωστόσο εν συνεχεία βρήκε λύσεις από τους Πρίντεζη και Μπουρούση με καλάθια των τελευταίων μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

(Το ξεκίνημα του ματς)

Οι Κροάτες έφεραν το σκορ (6-6) στα ίσα στο 4′, ωστόσο σε ένα τρίλεπτο οι διεθνείς μας «έτρεξαν» σερί 6-0 και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (12-6).

Οι Λαφαγιέτ από τα 6.75 και Σιμον μάζεψαν και πάλι τη διαφορά, εντούτοις η ελληνική φροντ λάιν (Μπουρούσης, Καϊμακόγλου) «μίλησε» ξανά και βοήθησε την «επίσημη αγαπημένη» να είναι μπροστά στο σκορ με 2 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-14 στο 10΄).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας βελτίωσε αρκετά την απόδοσή της και με τους Ζήση και Καϊμακόγλου να βρίσκουν στόχο από τα 6.75 -την ίδια ώρα που οι Κροάτες έμοιαζαν ανήμποροι να αντιμετωπίσουν την άμυνα από… γρανίτη της «γαλανόλευκης»- έτρεξε επιμέρους σκορ 20-9 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23).

Μάλιστα, από το 21-19 στο 13′ η εθνική κράτησε τους Κροάτες χωρίς καλάθι για περίπου 5 λεπτά και με σερί 11-0 έγραψε το 32-19. Ενδεικτικό της πολύ καλής άμυνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν οι μόλις 4 πόντοι του Μπογκντάνοβιτς, τη στιγμή που ο σούτινγκ γκαρντ των Νετς έχει μέσο όρο 19 στο Μουντομπάσκετ.

Οι παίκτες του Κατσικάρη στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Παπανικολάου και Πρίντεζης συνέχισαν να κερδίζουν τις μάχες κοντά στο καλάθι, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +19 (44-25 στο 26′).

Ωστόσο ο Μπογκντάνοβιτς πήρε το… όπλο του και με 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, βοήθησε την Κροατία να τρέξει επιμέρους σκορ 5-14, μειώνοντας σε 49-39, για να διαμορφώσει ο Σλούκας το σκορ τρίτου δεκαλέπτου (51-39 υπέρ της Ελλάδας).

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική επικέντρωσε τις επιθέσεις και πάλι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με τους Αντετοκούνμπο, Βουγιούκα να κυριαρχούν.

Την ίδια ώρα ο Καϊμακόγλου με δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά και πάλι στους +15 (60-45) και παρά την απέλπιδα προσπάθεια των Κροατών να γυρίσουν το ματς, η Εθνική, με συνεχόμενα καλάθια του Μπουρούση κοντά στη ρακέτα αλλά και τα τρίποντα των Παπανικολάου και Καλάθη, κράτησε τη διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 76-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13 (10 ριμπ.), Ζήσης 3 (1τρ., 10 ασ.), Βασιλειάδης 3 (1), Καλάθης 9 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14 (2), Αντετοκούνμπο 2, Βουγιούκας 6, Πρίντεζης 8.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 9, Λαφαγέτ 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 20 (3), Σάριτς 10 (1), Ρούντεζ 6 (2), Ούκιτς 6 (1), Σιμόν 6, Μάρκοτα, Ζόριτς.

Το LIVE του αγώνα

Τέλος στο παιχνίδι…

76-65: Καλάθι από τους Κροάτες.

76-63: Κάρφωμα από τον Μπουρούση.

74-63: Φόλοου από τον Τόμιτς.

74-61: Ο Μπουρούσης στέλνει τη διαφορά στο +13.

72-61: 1/2 βολές από τον Καϊμακόγλου.

71-61: Στους 10 πόντους πέφτει η διαφορά διά χειρός Σίμονς.

71-59: 1/2 βολές από τον Τόμιτς.

71-58: Μεγάλο τρίποντο από τον Καλάθη.

68-58: Σκοράρει και φτάνει τους 18 πόντους ο Μπογκντάνοβιτς.

68-56: Η Ελλάδα φεύγει στην αντεπίθεση και ο Παπανικολάου τελειώνει εξαιρετικά την φάση.

66-56: Δίποντο από τον Μπουρούση.

64-56: Ο Σάριτς πετυχαίνει τρίποντο.

64-53: 1/2 βολές από τον Μπουρούση.

63-53: Καλάθι και φάουλ για τον Σάριτς, που είναι εύστοχος στη βολή.

63-50: «Γκολ»-φάουλ από τον Καϊμακόγλου, ο οποίος ευστοχεί και στη συμπληρωματική βολή.

60-50: Ο Λαφαγιέτ φεύγει στον αιφνιδιασμό και μειώνει στους 10.

60-48: Συνεχίζεται ο «χορός» τριπόντων, Αυτή τη φορά ευστοχεί ο Ρούντεζ.

60-45: Απαντά από τα 6.75μ. ο Καϊμακόγλου

57-45:
Εύστοχο τρίποντο από τον Ούκιτς.

57-42: Νέο καλάθι από τον Βουγιούκα.

55-42: Μειώνει ο Λαφαγιέτ.

55-40: Σαν τρέιλερ έρχεται ο Βουγιούκας και στέλνει την μπάλα στο διχτάκι.

53-40: 1/2 βολές από τον Λαφαγιέτ.

53-39: Καλάθι από τον Αντετοκούνμπο.

Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος…

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου…

51-39: Καλάθι μετά από ωραία ενέργεια του Σλούκα.

49-39: 2/2 βολές από τον Μπογκντάνοβιτς.

49-37: Ο Ούκιτς ροκανίζει κι άλλο τη διαφορά.

49-35: Μειώνει ο Τόμιτς.

49-33: Καλάθι από τον -διαστημικό απόψε- Παπανικολάου.

47-33: Ο Μπογκντάνοβιτς βρίσκει στόχο και πάλι από τα 6.75μ.

47-30: Απάντηση απ’ τον Βασιλειάδη.

44-30: Εύστοχο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς.

44-27: 2/2 βολές από τον Μπογκντάνοβιτς.

44-25: Στο +19 η Ελλάδα με 2/2 βολές του Πρίντεζη.

42-25: Εξαιρετικό καλάθι απ’ τον Παπανικολάου.

40-25: Άμεση απάντηση από τον Παπανικολάου.

38-25: Δίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς.

38-23: Ο Καλάθης φεύγει στον αιφνιδιασμό και αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο…

Εξαιρετική η ομάδα του Κατσικάρη στο πρώτο ημίχρονο. Η «επίσημη αγαπημένη» παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και αποδίδοντας γενικά καλό μπάσκετ, έχει κυριαρχήσει τον Κροατών στο παρκέ και απόλυτα δίκαια βρίσκεται στο +13.