Την πέμπτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ πανηγύρισαν οι Νικς, βάζοντας παράλληλα τέλος στο αρνητικό σερί 9 συνεχόμενων ηττών.

Μάλιστα, αυτό έγινε εκτός έδρας και συγκεκριμένα στο Μπρούκλιν, όπου η ομάδα της Νέας Υόρκης συνέτριψε με 113-83 τους Νετς.

Το παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, κρίθηκε στην γ’ περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 34-16, φτάνοντας στο +25 (84-59) και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη. Οι γηπεδούχοι παραδόθηκαν και στο τέλος η διαφορά έφτασε στο +30 (113-83).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καρμέλο Άντονι, που έκανε double-double με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, ενώ μεγάλη συνεισφορά στο σκοράρισμα είχαν και οι Σούμπερτ και Μπαρνιάνι, οι οποίοι είχαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, «διασώθηκε» ο Μπρουκ Λόπεθ, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους.

Μπρούκλιν Νετς – Νιου Γιορκ Νικς 83-113

Άντερσον 8, Λόπεθ 24, Τζόνσον 13, Λίβινγκστον 9 – Άντονι 19, Μπαρνιάνι 16, Σούμπερτ 17, Φέλτον 13, Στουντεμάιρ 11, Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ 12