Την αήττητη πορεία της στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας συνέχισε η Ελλάδα, η οποία επικράτησε 79-71 της Αργεντινής και πήρε την πρώτη θέση στον Β’ όμιλο! Η «επίσημη αγαπημένη» πανηγύρισε για πέμπτη φορά σε ισάριθμα παιχνίδια και στη φάση των «16» θα παίξει την Κυριακή απέναντι στη Σερβία.

Η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κατάφερε να αποκτήσει γρήγορα προβάδισμα δέκα πόντων. Μετά το 2-0 από τον Σκόλα, οι Μπουρούσηε και Παπανικολάου έφεραν το παιχνίδι στο 4-2, για να ακολουθήσει ο Καλάθης με πέντε πόντους και να διαμορφώσει το 9-6. Μετά τη μία εύστοχη βολή του Νοτσιόνι η «επίσημη αγαπημένη» πήρε μπροστά και με επιμέρους σκορ 12-4 έφτασε στο 21-11, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 6-0 της Αργεντινής (28-22) και την απάντηση του Σλούκα με τρίποντο (31-22). Η παρέα του Σκόλα ροκάνισε περισσότερο τη διαφορά με έξι πόντους του πρώτου σκόρερ του τουρνουά (31-28), όμως η ομάδα του Φώτη Κατσακάρη απάντησε ξανά με λέι απ του Καλάθη και τρίποντο του Μπουρούση (36-28). Η Εθνική κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους στο 20’, με ένα απίστευτο τρίποντο buzzer beater του Ζήση. Μάλιστα στην προσπάθεια του αρχηγού έγινε φάουλ το οποίο δεν καταλογίστηκε με αποτέλεσμα ο Ζήσης να ξεσπάσει και να επικρατήσει ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!

Το τρίτο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Μπουρούσης, Πρίντεζης και Ζήσης πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους και η Ελλάδα προηγήθηκε με 52-33, όμως η Αργεντινή με δικό της 5-0 μείωσε σε 52-38. Τα λεπτά κυλούσαν με την Εθνική να πατά πολύ καλά στα πόδια της και την Αργεντινή να προσπαθεί να μειώσει. Ο κόπος αποδείχθηκε… μάταιος αφού η Εθνική έκλεισε το δεκάλεπτο στο 64-50 και μπήκε με αέρα… νικητή στο φινάλε του ματς.

Πάντως, ο επίλογος ξεκίνησε με την Αργεντινή να έχει το πόδι πατημένο στο… γκάζι. Στα τρία πρώτα λεπτά η ομάδα της Λατινικής Αμερικής πέτυχε σερί 10-0 και μείωσε σε 64-60, το οποίο έφτασε στο 66-60 με καλάθι του Μπουρούση, που νωρίτερα δέχθηκε τεχνική ποινή. Με καλάθια του Ζήση και του Καλάθη η επιθετική γραμμή πήρε ανάσα, όμως ο Καμπάτσο στο 35’ με γκολ-φάουλ μείωσε σε 70-66 και με νέο καλάθι σε 70-68. Κάπου εκεί η καρδιά την ομάδας μίλησε! Δύο εύστοχες βολές του Ζήση, ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Παπανικολάου σε αιφνιδιασμό και ένα παλικαρίσιο καλάθι του Μπουρούση με σουτ έφεραν την Ελλάδα και πάλι στο ασφαλές 76-68. Αυτό αποδείχθηκε αρκετό και η Ελλάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 44-33, 64-50, 79-71.