Η Εθνική ανδρών υπέστη βαριά ήττα με 80-60 από τη Λετονία στο κατάμεστο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρατάχθηκε με σύνθεση… ανάγκης και λύγισε απέναντι στους Λετονούς, βλέποντας το ρεκόρ του στον 9ο όμιλο να υποχωρεί στο 4-3.

Στον αντίποδα οι πρωτοπόροι του ομίλου βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-1, «σφραγίζοντας» την πρόκριση, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, στην τελική φάση της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί από τις 25 Αυγούστου έως τις 10 Σεπτεμβρίου 2023 σε Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία.

Πλέον έχει αποκτήσει χαρακτήρα τελικού το ματς που θα δώσει η Εθνική μας την προσεχή Δευτέρα απέναντι στο Βέλγιο,  προκειμένου να μην κινδυνεύσει η πρόκριση στο Παγκόσμιο.

Στο ματς με τους Βέλγους πάντως η γαλανόλευκη θα παραταχθεί ενισχυμένη.

Όσο λειτουργούσε η άμυνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, η «γαλανόλευκη», που παρουσίασε πρόβλημα στην παραγωγικότητα της, έμεινε στο παιχνίδι. Όταν όμως στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσε ο αμυντικός προσανατολισμός της, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη… κατέρρευσε και έμεινε θεατής, απέναντι στους έμπειρους παίκτες της Λετονίας. Άλλωστε με απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και χαμένο το κομμάτι της δημιουργίας και των ριμπάουντ, η Εθνική δεν είχε βλέψεις ανατροπής…

Οι Λετονοί μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και εκτελώντας από μέση και μακρινή απόσταση προηγήθηκαν με 7-0 στο 4΄. Η Εθνική προσπάθησε να επιστρέψει μέσα από την άμυνα της και στο 9΄ βρέθηκαν στο -1 (13-14). Ωστόσο η αστοχία δεν της επέτρεψε να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (13-16). Με τον Γκίκα να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο της Εθνικής στο 13΄, η «γαλανόλευκη» αναθάρρησε (16-20 στο 12΄), αλλά τα λάθη την κράτησαν σε απόσταση μέχρι το ημίχρονο (28-33 στο 20΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, η άμυνα δεν λειτούργησε ποτέ, οι Λετονοί βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 και στο 25΄ η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -18 (38-56). Με τους Λετονούς, μάλιστα, να παραμένουν «ζεστοί» από μακρινή απόσταση, απόρροια της κακής περιφερειακής άμυνας της Εθνικής, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 60-80.

H εμπειρία του Ντάιρις Μπέρτανς (15π.) και των… γνώριμων μας Γιάνις Στρέλνιεκς (19π.) και Γιάνις Τίμα (17π.) οδήγησε την επίθεση της Λετονίας, ενώ από την Εθνική προσπάθησαν οι Νίκος Γκίκας και Γιάννης Γόντικας, σημειώνοντας από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80

ΕΛΛΑΔΑ: Χαραλαμπόπουλος 6 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 φάουλ), Γόντικας 11 (3/6 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 6 (2/11 σουτ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Ρογκαβόπουλος 8 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης, Λούντζης 2 (1/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 4, Τσαλμπούρης 8 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

ΛΕΤΟΝΙΑ: Λάκσα, Λόμαζ 7 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μέγερις 2, Στάινμπεργκς, Ζόρικς 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Άτε, Μπέρτανς 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσάβανς 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραζούλις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 ασίστ), Στρέλνιεκς 19 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τίμας 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)