Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο, επικρατώντας με 90-85 της Αρμάνι και έκανε έτσι ένα μεγάλο δώρο στον Παναθηναϊκό, αφού μετά απο αυτό το αποτέλεσμα οι Ιταλοί, οι πράσινοι και η Μπάγερν ισοβαθμούν πλέον με 8 νίκες – 9 ήττες.

Οι Καταλανοί βελτιώθηκαν στο δεύτερο μέρος (37-36 ημίχρονο), πήραν τον έλεγχο της κατάστασης και ξέφυγαν με +12 (68-80) στο 37ο λεπτό. Η Αρμάνι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, με μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο της κατάστασης, με ηγέτη τον Ερτέλ πήραν το «διπλό» και τη 10η νίκη τους, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Πλέον, οι «μπλαουγκράνα» περιμένουν τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή (12/1, 22:00) στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Αν και δυσκολεύτηκε, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να πετύχει τη νίκη 81-76 επί της Μπούντουτσνοστ στο Ισραήλ, με ηγέτες τους Σκότι Ουίλμπεκιν (16π.) και Ταρίκ Μπλακ (12π., 7ρ.) πήρε τη νίκη με 81-76.

Ο Νόρις Κόουλ (25 πόντοι, 9/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη) πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στην πρώην ομάδα του, αλλά η Μπούντουτσνοστ συμβιβάστηκε στην 14η ήττα της σε 17 αγωνιστικές και παραμένει στην προτελευταία θέση. Αυτή ήταν η 6η νίκη της Μακάμπι που θα πρέπει να κάνει υπερβάσεις στον 2ο γύρο για να ανατρέψει τη δυσμενή γι’ αυτήν κατάσταση.

Ο αγώνας κρίθηκε όταν οι Ουίλμπεκιν, Ζούσμαν και Ο’Μπράιαντ έγραψαν το 75-68 (37:30), με τους γηπεδούχους να διατηρούν σε απόσταση τους αντιπάλους τους.

Σε ρυθμούς προπόνησης πέρασε από την Κωνσταντινούπολη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με 80-65 της ουραγού Νταρουσάφακα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται στην 3η θέση με 13 νίκες – 4 ήττες. Πρώτος σκόρερ της ρωσικής «αρκούδας» ο Γάλλος διεθνής γκαρντ Νάντο ντε Κολό με 17 πόντους.