Βαριά εντός έδρας ήττα υπέστη η Νίκη Λευκάδας, στο πρώτο της αγώνα με την Ουνιβερσιτάς Πεάτς, στα προκριματικά του EuroCup Γυναικών.

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 80-63 κι έτσι είδε την υπόθεση-πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης να δυσκολεύει, καθώς στον δεύτερο αγώνα στην Ουγγαρία (29/9) καλείται να καλύψει τη διαφορά των 17 πόντων.

Με την άμυνα να… υπολειτουργεί, η Νίκη Λευκάδας έχασε την επαφή με την Πεάτς από τη δεύτερη περίοδο, αδυνατώντας να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Έτσι η ουγγρική ομάδα κυριάρχησε σε όλο το 40λεπτο, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 23-37, 40-54, 63-80

Η σύνθεση της Νίκης Λευκάδας: Δανδουλάκη Μ., Κονσταντίνοβα 3, Ντάλα 7(1), Οντουάιερ 6, Θόρντον 24, Δανδουλάκη Α., Μακμπράιντ 20(4), Τζανετάτου 3(1).

Δυσκολεύει η πρόκριση και για την Ελευθερία Μοσχάτου

Η… πρωτάρα στην Ευρώπη, Ελευθερία Μοσχάτου, δεν κατάφερε να υπερασπισθεί την έδρα της, στον πρώτο αγώνα με την Μπίντγκοζ, για τα προκριματικά του EuroCup γυναικών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 48-57 στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» και πλέον καλείται επί πολωνικού εδάφους (30/9) να σημειώσει «διπλό» και κάλυψη της διαφοράς της ήττας, προκειμένου να προκριθεί στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν «κόλλησε» στους 5 πόντους, «εκτροχίασε» την Ελευθερία Μοσχάτου από το στόχο της, με την Μπίντγκοζ να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (18-32). Η πολωνική ομάδα, μάλισταμ, άντεξε στην προσπάθεια αντεπίθεσης των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο (έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-11, μειώνοντας σε 35-43 στο 30΄), ενώ στον… επίλογο βρήκε και πάλι ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας άνετα στο τελικό 48-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 18-32, 35-43, 48-57

Η σύνθεση της Ελευθερίας Μοσχάτου: Δαμουλάκη, Τζέιμς 8, Λόρενς 16, Ροσετ 5 (1), Θεοδωρομανωλάκη 4, Καρακασίδου 15 (3), Κοντογεώργου, Κόνιαλη.