Η Ελλάδα γνώρισε μία ακόμη ήττα. Αυτή τη φορά από την Αγγλία με το τελικό 50-60 να σφραγίζει την αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Κάουνας.

Η καλή αρχή δεν ήταν και πάλι αρκετή. Μετά από δυνατό ξεκίνημα και τη διαφορά να φτάνει στο +6 (8-2, 4’17’’) και στο +8 (13-5, 9’27’’), η Ελλάδα διατήρησε ένα προβάδισμα και την υπεροχή στο παρκέ, κοντρολάροντας το παιχνίδι και το ρυθμό ως το 16-11 (13’). Η Αγγλία άρχισε να πλησιάζει (20-19, 16’24’’) για να προσπεράσει στην επόμενη φάση (20-22) και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη (24-26). Ο αγώνας δεν άλλαξε πρόσωπο ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, που ήταν και το πιο στείρο επιθετικά για την Ελλάδα, σημειώνοντας μόλις 6 πόντους, απέναντι στους 16 των αντιπάλων της με το σκορ να γίνεται 28-42 (26’58’’). Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει λύσεις, μείωσε στους πέντε πόντους (39-44 στο 34’29’’ και 44-49 στο 37’46’’). Στο 39’ ο Δημήτρης Μωραΐτης άφησε το παρκέ με πέντε φάουλ μετρώντας 25 πόντους και 11 ριμπάουντ με το παιχνίδι να έχει κριθεί έτσι κι αλλιώς και να σφραγίζεται με το τελικό 50-60, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων.

Δεκάλεπτα: 13-7, 24-26, 30-42, 50-60.

Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 3, Μωραϊτης 25 (11ρ), Κάπρης, Καλαϊτζάκης 4 (6ρ), Δημητρακάς, Ψάρας, Φωτόπουλος 4, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 8 (6ρ), Λιούνης, Μέλιος, Βλαγκόγιας 6.

Αγγλία: Μπετ 20, Ράουντ 12, Κουίλι, Κλίαρι 4, Φούλερ, Ογκόρο, Ιγουόγο 3, Μποατσιέ 9, Ρίτσαρντς 2, Έντουαρντς, Σάρμαν, Μπριγκς 6.