Την πρώτη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, που διεξάγεται στο Ούντινε της Ιταλίας, πέτυχε η Εθνική ομάδα, η οποία επικράτησε με 77-43 επί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης.

Ανάλογη εικόνα με τον αγώνα της πρεμιέρας είχε η αναμέτρηση με τους Βόσνιους. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε γρήγορα το προβάδισμα και στο 5΄ προηγήθηκε με 17-10, αλλά ο Τσολάκ ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου (20-20).

Μετά τα μισά του δεύτερου 10λεπτου, όμως, η Ελλάδα κυριάρχησε στο παρκέ, ξέφυγε με 33-25 στο 17΄ και στην τρίτη περίοδο «καθάρισε» τον αγώνα με ένα 11-0 (47-31). Η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο (59-37) στο 28’, ενώ έφτασε και στο +30 (67-37) λίγο μετά το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Η Εθνική παίδων θα παίξει αύριο (11/08, 15:15) με την Γαλλία.

Διαιτητές: Μιτρόφσκι, Βούτσκοβιτς, Μπαϊραμλί

Δεκάλεπτα: 20-20, 34-29, 64-37, 77-43

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ευσταθιάδης 2, Γκίκας 2, Κολιός 9, Θεογιάννης 1, Τσολάκης 7, Μπαζίνας 5 (6 ασ.), Γιαννόπουλος 4, Μαντζούκας 16, Μερμίγκης, Ναυπλιώτης 10, Οικονομόπουλος 10 (9ρ), Πετανίδης 11.