Η απογοητευτική εμφάνιση της εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο, στέρησε από τα παιδιά του Βαγγέλη Ζιάγκου το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα παίδων στα Σκόπια. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 65-46 από τη Γαλλία στον «μικρό» τελικό και ολοκλήρωσε άδοξα τις γεμάτες ελπίδες υποχρεώσεις του.

Ο Αναστάσιος Ροζακέας με 12 πόντους και ο Φίλιππος Τσαχτσίρας με 10 ήταν οι μοναδικοί παίκτες της «γαλανόλευκης» των 30 (!) λαθών με διψήφιο αριθμό πόντων.

Μετά το θετικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τη βρήκε στο +6 (13-7 στο 10΄), η εθνική άρχισε να χάνει τη συνοχή της σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στη Γαλλία όχι μόνο να πλησιάσει, αλλά να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (26-34 στο 20΄). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα… κατέρρευσε αμυντικά στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε επιμέρους σκορ 8-20 και στο 30΄ έχασε την επαφή με τους «τρικολόρ», που μπήκαν πρόωρα σε τροχιά νίκης (34-54 στο 30΄). Τα διαδοχικά λάθη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος συνεχίστηκαν και στην τέταρτη περίοδο, με το έργο της Γαλλίας να απλοποιείται μέχρι το τελικό 46-65 και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 26-34, 34-54, 46-65

Ελλάδα (Βαγγέλης Ζιάγκος): Αβδάλας 4, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης, Πατρίκης 6, Σπάρταλης 5, Αμπόσι 7, Χαβούτσας, Λιοτόπουλος, Μαραγκουδάκης 2, Ροζακέας 12 (2), Σοϊλεμετζίδης, Τσαχτσίρας 10.