Τεράστιας σημασίας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 83-76, πέτυχε η Βαλένθια στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague και «μπήκε» σε θέση… οκτάδας, προσπερνώντας τη Ζενίτ.

Οι «νυχτερίδες» έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, όταν κι «έχτισαν» διαφορά 13 πόντων (46-33), όμως έπαθαν… μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους 30-12, η Μπάγερν έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, έχοντας ως μπροστάρηδες τον Λούσιτς και τον Σίσκο.

Στην τελευταία περίοδο ο Μάικ Τόμπεϊ, κουβάλησε τη Βαλένθια στην πλάτη του και με προσωπικά καλάθια, ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα, οδηγώντας την ισπανική ομάδα στη μεγάλη νίκη με 83-76 (25-13 το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο).

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τόμπεϊ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από την Μπάγερν ο Λούσιτς λίγο έλειψε να πάρει… μόνος του τον αγώνα (20 π., 7 ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-33, 58-63, 83-76.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 3, Πρέπελιτς 8, Πραντίγια, Λαμπεϊρί, Βαν Ρόσομ 9 (9 ασίστ), Τόμπι 18 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 12 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Βίβες 6, Σαν Εμετέριο, Γουίλιαμς 11 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 8, Τζορτζ, Μπάλντουιν 13 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κράμερ, Σίλι 6, Ρέινολντς 6 (4 ριμπάουντ), Λούτσιτς 20 (5/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσίπσερ 9 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόνσον 6, Ραντόσεβιτς 4