Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποιεί η Φιλαδέλφεια στην τρέχουσα σεζόν του ΝΒΑ. Οι Σίξερς νίκησαν εντός έδρας τη Σάρλοτ με 127-112 και με την τρίτη διαδοχική επιτυχία τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-1, το οποίο είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο στην Ανατολή και (μαζί με το 5-1 των Φοίνιξ Σανς) στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τομπάιας Χάρις να έχει 24 και να πλησιάζει το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς είχε ακόμη εννέα ριμπάουντ και έξι ασίστ. Όμως, ο Μπεν Σίμονς τελείωσε τον αγώνα με τριπλ νταμπλ, αφού είχε απολογισμό 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Στο μεταξύ, η Νέα Ορλεάνη πανηγύρισε την δεύτερη σερί νίκη της, επικρατώντας εντός έδρας του Τορόντο με 120-116. Οι Πέλικανς έδειχναν να ελέγχουν το ματς, καθώς προηγήθηκαν 109-99, περίπου 5,5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά οι Ράπτορς προσπέρασαν με 113-111, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος. Με 2/2 βολές του Μπράντον Ίνγκραμ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ο Έρικ Μπλέντσο με τρίποντο τους έδωσε το προβάδισμα 116-113, 42.3 δεύτερα πριν τη λήξη, ενώ ο Ίνγκραμ με 2/2 βολές «έγραψε» το 118-114 στα 12.4 δευτερόλεπτα για το τέλος, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους Πέλικανς. Ο Ίνγκραμ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 31 πόντους (μοίρασε και έξι ασίστ).

Από την πλευρά τους, οι Ρόκετς νίκησαν στο Χιούστον 102-94 το Σακραμέντο και πανηγύρισαν την δεύτερη σερί επιτυχία τους. Ο Τζον Ουόλ οδήγησε τους γηπεδούχους στην επιτυχία, καθώς πέτυχε 28 πόντους (είχε και έξι ασίστ), ενώ ο Κρίστιαν Γουντ πρόσθεσε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τέλος, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επιβλήθηκαν των Μάτζικ στο Ορλάντο με 108-99. Οι φιλοξενούμενοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε για 14 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα με τους νικητές, με απολογισμό 0/1 τρίποντο, δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη.