Σίφουνας, οδοστρωτήρας, διαστημικός. Όπως και να χαρακτηρίσεις τον Γιάννη Αντετοκούνμπο μέσα θα πέσεις.

Κι αυτό γιατί ο Έλληνας άσος μαγεύει με τις εμφανίσεις του (και) στο φετινό ΝΒΑ, καταφέρνοντας να οδηγήσει τους Μπακς στη δεύτερη νίκη τους στα πρώτα τρία παιχνίδια που έχουν δώσει στο νέο πρωτάθλημα.

Μετά τους 37 πόντους στην πρεμιέρα απέναντι στους Σέλτικς και τους 34 απέναντι στους Καβαλίερς, ο Αντετοκούνμπο στη νίκη των «ελαφιών» με 113-100 επί των Μπλέιζερς έκανε ρεκόρ καριέρας με 44 πόντους (το προηγούμενο πέρσι οι 41 απέναντι στους Λέικερς), συγκεντρώνοντας όπως είναι φυσικό όλα τα φώτα πάνω του.

Ο Giannis τελείωσε το ματς με τρομερά ποσοστά (16/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 9/13 βολές) ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 2 λάθη σε 39 λεπτά.

Το κυριότερο, δε, είναι πως πέτυχε 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο και πέτυχε 11’’ πριν το τέλος το κάρφωμα που έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα, ενώ ακολούθως έκοψε τον Γιουσούφ Νούρκιτς.