Η Team USA έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στους Δομινικανούς κατά την τέταρτη αγωνιστική του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, τρέχοντας μάλιστα κάποια στιγμή ένα σερί 22-0! Η αμερικανική ομάδα συνεχίζει έτσι την… κρουαζιέρα της στον Τρίτο Όμιλο του Μουντομπάσκετ. «»

Οι ΗΠΑ μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με τον Τζέιμς Χάρντεν να σημειώνει 5 γρήγορους πόντους, ξέφυγαν με 13-5. Οι Δομινικανοί ωστόσο αντέδρασαν κάπου εκεί και με τον Τζακ Μαρτίνεζ (10 πόντοι, όλοι στο πρώτο ημίχρονο) να δίνει λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν σε 25-22 ακριβώς με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δομινικανοί κατάφεραν να κρατήσουν την επαφή τους με το σκορ για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Η επάνοδος του Κένεθ Φαρίντ στο γήπεδο, όμως, είχε ως αποτέλεσμα οι ΗΠΑ να τρέξουν ένα σερί 8-0, και να ξεφύγουν 44-29, με τον Ρούντι Γκέι να παίρνει στη συνέχεια την σκυτάλη, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (56-41) ακριβώς με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πάντως, τα… ψέματα θα τελείωναν σχετικά γρήγορα. Οι ΗΠΑ αποφάσισαν να ανεβάσουν ταχύτητα, έσφιξαν την άμυνά τους και υποχρέωσαν τους Δομινικανούς σε κακές επιλογές, ενώ την ίδια στιγμή έβγαζαν τον έναν αιφνιδιασμό μετά τον άλλο. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να ανοίγει συνεχώς η ψαλίδα της διαφοράς, με τις ΗΠΑ να τρέχουν κάποια στιγμή ένα σερί 22-0, κάνοντας το σκορ 92-52 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, κρατώντας τους Δομινικανούς χωρίς καλάθι για περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά. Κάπως έτσι, τα τελευταία λεπτά του αγώνα απέκτησαν καθαρά τυπικό χαρακτήρα, με τις ΗΠΑ να πανηγυρίζουν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 41-56, 52-81, 71-106

Δομινικανή Δημοκρατία: Σόσα 9(1), Φορτούνα 6(2), Κορονάντο, Λιζ 15(2), Σαντάνα 11, Φελντέιν 5(1), Βάργκας 4, Σάντσεζ 4, Μπάεζ 2, Ραμόν 5, Μαρτίνεζ 10

ΗΠΑ: Κάρι 8(2), Τόμπσον 8(2), Ρόουζ 6, Φαρίντ 16, Γκέι 9, ΝτεΡόζαν 11, Ίρβινγκ 6, Πλάμλι 5, Κάζινς 13, Χάρντεν 10, Ντέιβις 10, Ντράμοντ 4