Το πανόραμα του Ευρωμπάσκετ

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2015, 04:27
Το πανόραμα του Ευρωμπάσκετ
Η Ελλάδα αφήνει το Ζάγκρεμπ αήττητη και οδεύει προς τη Λιλ, όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2015. Εκεί, όπου το επόμενο βήμα θα γίνει το Σάββατο (12/9) στις 14.30 απέναντι στο Βέλγιο.

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε 68-65 της Ολλανδίας και πήρε μαζί της στην επόμενη φάση τη Γεωργία, η οποία νωρίτερα είχε νικήσει την Κροατία 71-58. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου η Σλοβενία επιβλήθηκε της ΠΓΔΜ και την άφησε εκτός διοργάνωσης με το τελικό 62-51.

Στον Α’ Όμιλο η Γαλλία παρέμεινε κι αυτή αήττητη με το 86-61 επί του Ισραήλ, η Πολωνία επιβλήθηκε της Φινλανδία 78-65 και πάνε και οι δύο στη Λιλ, ενώ εκτός έμειναν Ρωσία και Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Στον Β’ Όμιλο η αήττητη είναι η Σερβία που νίκησε με το εμφατικό 101-82 την Ιταλία. Η Ισπανία νίκησε στην εκπνοή τη Γερμανία 77-76 και την άφησε εκτός Ευρωμπάσκετ σε έναν αγώνα που τα φώτα στράφηκαν στον Ντιρκ Νοβίτζκι. Η Τουρκία χρειάστηκε την παράταση για να επιβληθεί της Ισλανδίας

Την παράταση χρειάστηκε και η Λιθουανία για να κάμψει την αντίσταση της Τσεχίας και να κατακτήσει την κορυφή του Δ’ Ομίλου με το τελικό 85-81. Το Βέλγιο νίκησε την Ουκρανία (89-81) και η Λετονία την Εσθονία (75-64).

Α’ Όμιλος

Φινλανδία-Πολωνία 65-78
Βοσνία Ερζεγοβίνη-Ρωσία 61-81
Ισραήλ-Γαλλία 61-86
Η βαθμολογία: 1. Γαλλία 5-0, 2. Ισραήλ 3-2, 3. Πολωνία 3-2, 4. Φινλανδία 2-3, 5. Ρωσία 1-4, 6. Βοσνία Ερζεγοβίνη 1-4

Β’ Όμιλος

Σερβία-Ιταλία 101-82
Γερμανία-Ισπανία 76-77
Τουρκία-Ισλανδία 111-100
Η βαθμολογία: 1. Σερβία 5-0, 2. Ισπανία 3-2, 3. Iταλία 3-2, 4. Τουρκία 3-2, 5. Γερμανία 1-4, 6. Ισλανδία 0-5

Γ’ Όμιλος

Σλοβενία-ΠΓΔΜ 62-51
Γεωργία-Κροατία 71-58
Ελλάδα-Ολλανδία 68-65
Η βαθμολογία : 1. Ελλάδα 5-0, 2. Κροατία 3-2, 3. Σλοβενία 3-2, 4. Γεωργία 2-3, 5. Ολλανδία 1-4, 6. ΠΓΔΜ 1-4

Δ’ Όμιλος

Ουκρανία-Βέλγιο 71-79
Λετονία-Εσθονία 75-64
Τσεχία-Λιθουανία 81-85
Η βαθμολογία: 1. Λιθουανία 4-1, 2. Λετονία 3-2, 3. Τσεχία 3-2, 4. Βέλγιο 3-2, 4 Εσθονία 1-4, 6. Ουκρανία 1-4

Το πρόγραμμα των 16

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου

13.00 Λετονία-Σλοβενία
15.30 Ελλάδα-Βέλγιο
19.30 Ισπανία-Πολωνία
22.00 Ελλάδα-Τουρκία

Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου

13.00 Κροατία-Τσεχία
15.30 Σερβία-Φινλανδία
18.30 Ισραήλ-Ιταλία
22.00 Λιθουανία-Γεωργία

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2015, 04:28