Με το απόλυτο των 22 βαθμών (11X11) έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε στο «Δ. Τόφαλος» του Προμηθέα με 69-54 σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Basket League. Αντίθετα η ομάδα της Πάτρας «έπεσε» στο 7-4 και παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς ήταν κακό με πολλά άστοχα σουτ και δυνατές άμυνες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα προβάδισμα τριών πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-15) το οποίο διατήρησε και στο ημίχρονο (34-31).

Χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν η αστοχία των «πράσινων» από το τρίποντο, όπου είχαν 1/10 ενώ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν εμφανώς κουρασμένη από την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις απο την περιφέρεια (7/16 τρίποντα) και κατάφερε να πάρει διαφορά δέκα πόντων (54-44) στο 30΄ ενώ εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των πατρινών (25) έφτασε στη νίκη με το τελικό 69-54.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέντρικ Ναν με 15 πόντους ενώ 13 πρόσθεσε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα 10 πόντους είχε ο Κώστας Αντετοκούνμπο ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 6 πόντους, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Για τον Προμηθέα ο Κρις Κόφεϊ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ 13 πόντους αλλά με 9 λάθη είχε ο Άντονι Κάουαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 6, Χρυσικόπουλος 4 (1), Κάουαν 13 (1), Κόφι 18, Στίβενς, Καραγιαννίδης 2, Πλώτας 2, Τζόουνς 2, Μπαζίνας 7 (1).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα, Γκραντ 2, Αντετοκούνμπο 10, Μαντζούκας, Καλαϊτζάκης 12 (2), Μπαλτσερόφσκι 4, Ναν 15 (3), Σλούκας 6 (1), Μήτογλου 7, Ερνανγκόμεθ 13 (2).