Καταπληκτικό σε εξέλιξη και σασπένς ήταν το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα με την Μπασκόνια, με τους Καταλανούς να παίρνουν στο φινάλε τη νίκη στον ισπανικό «εμφύλιο» με 89-85 για τη 19η αγωνιστική και να ανεβαίνουν στο 13-6.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν σε τρομερή βραδιά τον Γιάν Βέσελι που ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους και καθοριστικά καλάθια… ανατροπής στο φινάλε.

Μεγάλη ήταν η βοήθεια και των Τζαμπάρι Πάρκερ (17π., 4/9τρίπ.) και Μπίλι Ερνανγκόμεθ (16π.) στα σημεία που η Μπασκόνια είχε πάρει κεφάλι στο σκορ, προκειμένου να «γείρει» η πλάστιγγα υπέρ της «Μπάρτσα».

Οι 21 πόντοι του Μάρκους Χάουαρντ δεν ήταν αρκετοί για τους Βάσκους (10-9), που δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν το προβάδισμα των 4 πόντων που είχαν πάρει 3’33 πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 47-42, 62-68, 89-85

Αρμάνι Μιλάνο- Μπάγερν Μονάχου 76-62

Η αμυντική προσήλωση των παικτών της Αρμάνι στην τελευταία περίοδο όταν «έτρεξε» ένα επιμέρους 26-15, τα καθοριστικά καλάθια του Φλακαντόρι, αλλά πάνω απ’ όλα η μεγάλη βραδιά του Ντέιβον Χολ (19π., 2/3τρίπ.) χάρισαν στο φινάλε μία εύκολη νίκη στην ιταλική ομάδα με 76-62 επί της Μπάγερν Μονάχου.

Οι Ιταλοί ανέβηκαν πλέον στο 8-11, πιάνοντας την Μπάγερν αλλά και τον Ερυθρό Αστέρα στο ίδιο ρεκόρ. Η Μπάγερν κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο χάρις στους 16 πόντους του Σερζ Ιμπάκα, όμως οι Ιταλοί είχαν περισσότερες λύσεις στο φινάλε για να πάρουν το ροζ φύλλο…

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-27, 50-47, 76-62