Στη δεύτερη θέση της κατάταξης της Euroleague με ρεκόρ 7-2 παραμένει η Μπαρτσελόνα, μόνη πλέον μετά την ήττα της Βίρτους από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου επικράτησε 74-70 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» της Βαλένθια, η οποία έπεσε στο 5-4. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιαν Βέσελι με 17 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Με «όπλο» της την ταχύτητα και την υπεροπλία κάτω από το καλάθι, η Μπάρτσα δημιούργησε διψήφια διαφορά από νωρίς. Όμως, το… τραγικό ποσοστό της στα τρίποντα (1/15 στο α΄ ημίχρονο!) έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν 29-28 στο 16΄. Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι πόντο-πόντο, ενώ με δίποντο του Σατοράνσκι στην εκπνοή του ημιχρόνου οι Καταλανοί βρέθηκαν στο +4 (37-33). Άψογος μέχρι το σημείο εκείνο ο Γιαν Βέσελι ο οποίος είχε 5/5 δίποντα και 3/3 βολές.
Με ένα γρήγορο 5-0 η Βαλένθια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (38-37) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση τους Ίνγκλις (13π.) και Λόπεθ-Αροστέγκι (10π., 7ρ.). Όμως η Μπαρτσελόνα είχε την τύχη (και την πολυτέλεια) να βάλει στην εξίσωση του σκοραρίσματος πολλούς παίκτες και με τρίποντα των Αμπρίνες, Σατοράνσκι ξέφυγε με 8 (68-60) τρία λεπτά πριν από το τέλος. Η Βαλένθια μείωσε 68-65, 50” πριν από το τέλος, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Πέντε παίκτες της Μπαρτσελόνα είχαν 9 ή περισσότερους πόντους κι αυτό είναι ιδιαίερα σημαντικό αν αναλογιστούμε το πολύ χαμηλό σκορ 74-70. Ήταν οι Βέσελι (17), Αμπρίνες (12), Σατοράνσκι (9), Ερνανγκόμεθ (9) και Πάρκερ (9).

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-33, 54-52, 74-70.

«Καθάρισε» μετά το 25΄ η Παρτιζάν 89-74 την Άλμπα

Αν και δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά, η Παρτιζάν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε 89-74 την Άλμπα στη «Σταρκ Αρένα» του Βελιγραδίου. Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αυτή ήταν η τέταρτη νίκη (4-5) μετά από 9 αγωνιστικές στη Euroleague, ενώ στον «πάτο» της βαθμολογίας παραμένουν οι Γερμανοί με 1-8.

Ο σέντερ της Άλμπα, Καλίφα Κουματζέ ήταν η βασική αιτία που η γερμανική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ (20-18) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο άσος από το Τσαντ είχε πετύχει 8 πόντους ενώ «άγγιξε» το double double στα πρώτα 11 λεπτά συμμετοχής του, καθώς είχε και 9 ριμπάουντ. Όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση στο πρόσωπο του φυσικου τους ηγέτη Αλέκσα Αβράμοβιτς, άρχισε να σκοράρει ο Τίμαν για την Άλμπα κι έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Παρτιζάν να προηγείται με τρεις (43-40). Με πέντε διαδοχικούς πόντους του πρώην «ερυθρόλευκου» Ζακ Λεντέι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 8 (59-51 στο 28΄) και στη συνέχεια με τρίποντα των Ντοζίερ, Άντζουσιτς η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή του +13 (65-52), Η Άλμπα δεν μπόρεσε να επανακτήσει την επαφή της με το σκορ στο 4ο δεκάλεπτο και η νίκη ήλθε φυσιολογικά για τους Σέρβους, που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Αβράμοβιτς (20 με 6/7 δίποντα), Άντζουσιτς (16 με 4/7 τρίποντα), Λεντέι (14) και Νάναλι (14). Από την άλλη οι Γερμανοί έμοιαζαν να τα περιμένουν όλα από τον Γιοχάνες Τίμαν (21π., 8/10 δίποντα, 5/5 βολές)

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 43-40, 65-55, 89-74.

Τέταρτη σερί νίκη για την Μπασκόνια

Εκτοξεύοντας την παραγωγικότητα της στην τρίτη περίοδο (σημείωσε 31π.) και με τον Μάρκους Χάουαρντ να σημειώνει ρεκόρ καριέρας σε πόντους (35), η Μπασκόνια πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βιλερμπάν, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στη Euroleague σε 5-4.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 88-81 των Γάλλων, για την 9η αγωνιστική, συμπληρώνοντας τις τέσσερις διαδοχικές νίκες υπό τις οδηγίες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην έβδομη ευρωπαϊκή ήττα τους.

Άξιος συμπαραστάτης του Χάουαρντ στην επίθεση της Μπασκόνια ο Τσίμα Μονέκε με νέο νταμπλ νταμπλ (19π. ,13ρ.), ενώ 16 πρόσθεσε ο Ματ Κοστέλο. Από τη Βιλερμπάν, που ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς τον προπονητή της Τζανμάρκο Ποτσέκο (αποβλήθηκε), ξεχώρισε ο Μάικ Σκοτ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 49-42, 65-73, 81-88.

Ο Κίναν Έβανς «λύτρωσε» τη Ζαλγκίρις

Το δίποντο του Κίναν Έβανς (11π.) στα 9΄΄ για τη λήξη χάρισε και πάλι το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις και διαμόρφωσε το τελικό 74-73 επί της Μπάγερν Μονάχου στο Κάουνας, για την 9η αγωνιστική της Euroleague,  επαναφέροντας τους Λιθουανούς σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων.

Στο 4-5 βελτίωσαν το ρεκόρ τους οι γηπεδούχοι, ενώ οι Βαυαροί, που είδαν τον Λεάντρο Μπολμάρο να αστοχεί στο νικητήριο σουτ, υποχώρησαν στο 3-6.

Κορυφαίος της Ζαλγκίρις ο Ρόλαντς Σμιτς με 16 πόντους, εκ των οποίων του 14 στο πρώτο μέρος, ενώ 14 πρόσθεσε ο Τόμας Ντιμσά, 11 ο Λούκας Λεκαβίτσιους και 10 ο Λαουρίνας Μπορούτις.

Από την Μπάγερν «έλαμψε» ο Σερζ Ιμπάκα με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, αλλά η προσφορά του δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει το «διπλό» στους Γερμανούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-43, 62-61, 74-73.