Με ήττα από το Μαυροβούνιο (74-69) ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ η εθνική γυναικών.

Στην πρεμιέρα της, στο Τελ Αβίβ, η «γαλανόλευκη» «πλήρωσε» το κακό δεύτερο δεκάλεπτο όταν σημείωσε μόνο 11 πόντους, αλλά και τα 15 λάθη της, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την αντίπαλό της.

Η διεθνής σέντερ Άρτεμις Σπανού σημείωσε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 6 ασίστ, η Μαριέλλα Φασούλα είχε συγκομιδή 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ διψήφια ήταν και η Άννα Σταμολάμπρου με 14 πόντους.

Στον αντίποδα, το Μαυροβούνιο παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση, έχοντας πέντε παίκτριες διψήφιες. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε προσπάθεια για ανατροπή, μείωσε σε 66-61, αλλά μεγάλα σουτ από το Μαυροβούνιο έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των παικτριών της Γέλενα Σκέροβιτς.

Την Παρασκευή (16/6, 18:15), η εθνική αντιμετωπίζει τη Λετονία στο πλαίσιο της 2ης ημέρας. Με πένθος στη φανέλα αγωνίστηκαν οι Ελληνίδες διεθνείς μετά την ανείπωτη τραγωδία του ναυαγίου στην Πύλο.

Εναλλαγές στο προβάδισμα είχε το 1ο δεκάλεπτο, με την εθνική Μαυροβουνίου να προηγείται με 18-15. Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα απάντησαν με σερί 8-0, με λύσεις από τις Σπανού, Φασούλα και Τσινέκε.

Στη 2η περίοδο, όμως η εθνική εγκλωβίστηκε στην πιεστική άμυνα του Μαυροβουνίου, σημειώνοντας μόνο 11 πόντους μέχρι το ημίχρονο έναντι 23ων των παικτριών της Γέλενα Σκέροβιτς. Οι Βούτσετις, Κοβάτσεβιτς και Ζίβκοβιτς βρήκαν τρόπο να διασπάσουν τη γαλανόλευκη άμυνα και η εθνική βρέθηκε στο -7, 41-34 στο ημίχρονο. Οι Ελληνίδες διεθνείς δεν κατάφεραν ν’ αντιδράσουν στην 3η περίοδο και είδαν το Μαυροβούνιο να προηγείται με +13, 60-47, ενώ η Σταμολάμπρου διαμόρφωσε το σκορ του 3ου δεκαλέπτου (60-49) με 2/2 βολές.

Στην 4η περίοδο, η Μακ έγραψε το 62-49 (31′) με την Σταμολάμπρου να ευστοχεί από τα 6μ75 για το 62-52 (31’10”) και λίγο αργότερα για το 64-57 (32’45”). Η Σπανού μείωσε ακόμη περισσότερο (64-59, 34′) με την Σταμάτη να χρεώνεται λίγο αργότερα με τέταρτο φάουλ.

Η Τσινέκε έγραψε το 66-61 (36’20”), αλλά τα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες στο επόμενο -σχεδόν-τρίλεπτο με την Μούγιοβιτς τελικά να φτάνει ως το καλάθι και το 68-61, η Μακ το 70-62 με την Σπανού να γράφει το 70-64 με 40” στο ρολόι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Η ίδια με σουτ τριών πόντων έγραψε το 73-69 με 17” να απομένουν. Η Εθνική Ομάδα πήγε στο παιχνίδι των ελεύθερων βολών, αλλά το Μαυροβούνιο ήταν εύστοχο (7/8) και έφτασε στη νίκη με 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-34, 60-49, 74-69

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Γέλενα Σκέροβιτς): Γιοβάνοβιτς 11 (1), Κοβάτσεβιτς 5 (1), Λέκοβιτς 5, Βούτσετιτς 14 (2), Ζίβκοβιτς 15, Μπίγκοβιτς, Μακ 12, Μούγιοβιτς 12 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Πρέκας): Χριστινάκη 2, Φασούλα 15, Σπανού 15 (11ρ.), Σταμάτη 6 (1), Σταμολάμπρου 14 (2), Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 8 (1), Σωτηρίου 3 (1), Τσινέκε 6