Ανώτερη η Μακάμπι Τελ Αβίβ, νίκησε 82-78 τη Φενέρμπαχτσε, στο παιχνίδι που «άνοιξε την αυλαία» του “Nick Galis International Tournament”, στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά στο ματς και είχε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο (20-26) χάρη στον Λορέντζο Μπράουν, που σημείωσε 7 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ισραήλ επιβεβαίωσε ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (35-43), μολονότι στο 16΄ η Φενέρμπαχτσε πέρασε προσωρινά μπροστά στο σκορ (30-31) με σουτ του Παπαγιάννη.

Σε διψήφιο νούμερο έφτασε η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (54-43), όμως, με πρωταγωνιστή τον Ουίλμπεκιν, η «Φενέρ» κατόρθωσε να μειώσει σε 60-68, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 61-70.

Με ένα μικρό σερί 4-0 η Φενέρμπαχτσε πλησίασε στο -5 στο ξεκίνημα του τελευταίου και κρίσιμου δεκαλέπτου, ενώ το καλάθι του Μαντάρ έφερε την τουρκική ομάδα σε απόσταση ενός σουτ κάτι λιγότερο από δύο λεπτά πριν το φινάλε (80-77). Όμως, η Μακάμπι άντεξε και έφτασε στη νίκη με 82-78.

Για τους νικητές, 16 πόντους είχε ο Γουέιντ Μπόλντουιν, ενώ από 10 είχαν οι Λορέντζο Μπράουν και Αντόνιους Κλίβλαντ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξαν προβλήματα σχετικά με την προσέλευση του κόσμου, αφού δεν είχε λυθεί το θέμα της πυροπροστασίας του κλειστού της Καλλιθέας και έτσι δεν δόθηκε άδεια για να διεξαχθεί ο αγώνας με κόσμο. Ωστόσο, στην πορεία της αναμέτρησης, μπήκε όντως κόσμος στο γήπεδο.

Tα δεκάλεπτα: 20-26, 35-43, 61-70, 78-82