Στην πρώτη του ήττα υποχρεώθηκε ο Ήφαιστος στο Λαύριο, καθώς η ομώνυμη ομάδα επιβλήθηκε την Κυριακή με 66-61 των νησιωτών, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τη σημερινή νίκη της η ομάδα του Σερέλη βελτίωσε σε 3-1 το ρεκόρ της, πιάνοντας στη βαθμολογία το συγκρότημα του Μανωλόπουλου.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Κουζέλογλου (13π.) και Γουάτσον (13π.), ενώ από τους Λημνιώτες ξεχώρισε ο Έβανς με 13.

Τα κάτω του μετρίου ποσοστά ευστοχίας του, κυρίως από τα 6.75 (5/25 τρίποντα), τοποθέτησαν γρήγορα το Λαύριο σε μειονεκτική θέση, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -11 (30-41).

Με το… καλημέρα της επανάληψης, όμως, οι γηπεδούχοι έδεσαν την άμυνα τους, υπερίσχυσαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -8 (42-50), για να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 24-11 στον… επίλογο, χάρη στο οποίο επικράτησαν με 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 3, Κουζέλογλου 13, Ντεκόζι 8, Άλμαν 8, Ντέιβις 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομιχαλός 4, Λεγκίκας 3, Τσούκου, Άουτλο 4 (1), Γουάτσον 13 (3).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1), Έβανς 13, Σμιθ 8, Μολντοβεάνου 1, Γκίλμπερτ 10 (3), Μούρτος 5 (1), Χαριτόπουλος, Τσαϊρέλης 4, Πελεκάνος 10 (2), Λιτλ 5 (1).