Ο ουραγός και αποδεκατισμένος Ιωνικός, των οκτώ παικτών και του υπηρεσιακού προπονητή, έδωσε μεγάλη μάχη αλλά τελικά «λύγισε» 91-84 από το Λαύριο στο κλειστό του Πλάτωνα, μένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης στην Basket League. Η αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, αλλά η εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλη Μουράτου (26 πόντοι και 9 ασίστ) «έγειρε την πλάστιγγα» προς τη μεριά των φιλοξενούμενων και υποχρέωσε τους Νικαιώτες στην ένατη διαδοχική ήττα τους.

Αν και είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου (έφτασε μέχρι το +7), το Λαύριο δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να «καθαρίσει» γρήγορα το παιχνίδι, καθώς πέραν του Ρασάντ Βον δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 45-45 και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι… ξεθάρρεψαν και με ένα σερί 13-0 προηγήθηκαν 61-50 στο 27΄. Δύο τρίποντα του Σάβατζ «πυροδότησαν» την αντεπίθεση του Λαυρίου και ο Μουράτος με νέο τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου επανέφερε την ισορροπία (65-65). Ο διεθνής γκαρντ έμελλε να είναι ο πρωταγωνιστής στο φινάλε του αγώνα, άλλοτε σκοράροντας και άλλοτε μοιράζοντας ασίστ, όπως εκείνη για το τρίποντο του Νικολαϊδη που «έγραψε» το 80-85, 1΄22΄΄ πριν τη λήξη. Παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Γιάννη Αθηναίου, ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει και το Λαύριο πήρε δια… πυρός και σιδήρου τη δεύτερη σερί νίκη του, παραμένοντας στο κυνήγι της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-45, 65-65, 84-91

Ιωνικός (Άγγελος Τσίκληρας): Μουσταφά 24 (1τρ., 9ρ.), Κολόβερος 4, Αρσενόπουλος 14 (2), Αθηναίου 19 (5/9τρ., 9ασ.), Μόουζες 11 (1), Χατζηκυριάκος 1, Τζόλος, Γκιουζέλης 11 (3).

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Βον 15 (3), Σάβατζ 12 (2τρ., 9ρ.), Νικολαϊδης 12 (2), Μουράτος 26 (3τρ., 9ασ., 3κλ.), Κακλαμανάκης 10, Σάντερς, Αμινού 7, Πιλάβιος, Ουίλιαμς, Περσίδης 5 (1), Γερομίχαλος 4.