Εντυπωσιακός ήταν ο Ηρακλής στο ντεμπούτο του Ηλία Καντζούρη στο πάγκο του. Ο «γηραιός» νίκησε τον Πανιώνιο στο Παλαιό Φάληρο με 76-60 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Basket League και παράλληλα να καλύψει το -5 της ήττας του στον πρώτο γύρο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σούλερ με 20 πόντους ενώ για τους «κυανέρυθρους» ο Σάμιουελς ολοκλήρωσε την αναμέρηση με 16 πόντους.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-1 για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (19-11). Ο «γηραιός» φάνηκε να βρίσκει λύσεις στην αντεπίθεση του Πανιωνίου στο δεύτερο δεκάλεπτο (στο 14΄ μείωσε σε 21-17) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-28.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στηριζόμενοι στην πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να αρχικά ισοφαρίσουν στο 24΄ σε 41-41 και να πάρουν και το προβάδισμα (43-42) ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος φάνηκε να μην έχει άλλες δυνάμεις και ο Ηρακλής έδειξε να συνέρχεται και να κλείνει στο δεκάλεπτο στο +5 (55-50). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς να τα καταφέρει και ο «γηραιός» έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 76-60.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 12 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεργίνης 4 (0/6 σουτ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πέτροβιτς, Μπάουμαν 2 (1/5 σουτ), Σάμουελς 16 (1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 11/20 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΓκίλ 5 (1), Σουίτνι 9 (1), Καμαριανός 5 (1), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 2, Λαμπρόπουλος 5 (5 ριμπάουντ).

Ηρακλής (Καντζούρης): Τέπιτς 3 (1/6 σουτ), Καββαδάς 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 20 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάνλαν 14 (6/17 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Κακαρούδης, Ζάρας 13 (3), Γκάρετ.