Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Λαύριο και ο Ολυμπιακός την Καβάλα στις δύο αναμετρήσεις που ολοκληρώνουν την 21η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που παρουσιάζεται αναγεννημένη, στο ματς του πρώτου γύρου χρειάστηκε το τελευταίο πεντάλεπτο για να πάρει τη νίκη απέναντι στους «νεοφώτιστους».

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και ο Παναθηναϊκός με μία νίκη θα φτάσει τις 50 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ως γηπεδούχος απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός μετρά 11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες του με την Καβάλα. Ως γηπεδούχος την περίοδο 2008-2009 νίκησε με 90-68 παίρνοντας 13 πόντους από τους Χαλπερίν και Γκριρ, την περίοδο 2009-2010 επικράτησε με 92-73 με 18 του Παπαλουκά και έναν χρόνο μετά με 81-60 σε παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών. Τότε 19 είχε ο Μπουρούσης. Στο παιχνίδι της σεζόν 2011-2012 ο Κώστας Παπανικολάου με 22 πόντους οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο 85-60. Τέλος, στο ματς της περιόδου 2012-2013 ο Ολυμπιακός σημείωσε την ευρύτερη νίκη του επικρατώντας με 113-62 με 18 του Παπανικολάου.