Ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του στην Basket League έκανε ο Ιωνικός (7-11), ο οποίος έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χουγκάζ έκανε μία σπουδαία ανατροπή και έφτασε στο τελικό 83-76 επί της Λάρισας, στο κλειστό της Νίκαιας, για την 18η αγωνιστική της Α1.

Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, η σημερινή ήταν η 13η ήττα, με την οποία παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Με 4/6 τρίποντα, προσήλωση στην άμυνα και επιμέρους σκορ 16-1, ο Ιωνικός… προσπέρασε στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, «καθαρίζοντας» τον αγώνα στα πρώτα έξι λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και γράφοντας στο 36΄ το 74-64, με το οποίο «κλείδωσε» πρόωρα τη νίκη. Στον χρόνο που απέμενε, η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Χουγκάζ με 23 πόντους και 7/7 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα των 18 λαθών ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 18.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76