Mε το κουαρτέτο των Αμερικανών της, η Λάρισα πήρε μια πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια για παραμονή, επικρατώντας, με 82-73, του Κολοσσού Ρόδου, στο κλειστό της Νεάπολης. Ο Κεν Μπράουν πέτυχε 18 πόντους, ο Τζέρι Σμιθ 16, ο Ντεβόν Ουάσινγκτον 14 και 13 ο Μπράντον Ρας. Με εξαίρεση ένα εξάλεπτο στην 3η περίοδο, οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι από τους Ροδίτες πανηγυρίζοντας την 5η νίκη τους σε 17 αγώνες. Στον αντίποδα, ο Κολοσσός συμβιβάστηκε με την 8η εκτός έδρας ήττα του και 11η σε 17 ματς στην Basket League την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο Κεν Μπράουν μπήκε «καυτός» και έκανε τη διαφορά υπέρ της Λάρισας μετά το τζάμπολ. Ο Τζέρι Σμιθ ανέλαβε εν συνεχεία δράση για το +16 (37-21) των γηπεδούχων. Ο Θοδωρής Ζάρας ήταν εξαιρετικός για τον Κολοσσό και χάρη σε δικές του λύσεις οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -9, 42-33, στο ημίχρονο.

Ο Κολοσσός πίεσε στην 3η περίοδος, με τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη να είναι εξαιρετικοί κυρίως στην περιφερειακή άμυνα και σε συνδυασμό με την απόδοση του Κερέμ Καντέρ μείωσε στο -4 τη διαφορά (58-54 στο 28′). Τότε, όμως, οι Αμερικανοί της Λάρισας ξαναπήραν μπρος και μετά το 52-44 στο 30ο λεπτό, οι Θεσσαλοί δεν κινδύνεψαν έως την ολοκλήρωση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 52-44, 82-73.

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 18 (6), Γουάσινγκτον 14 (1), Ρας 13 (3), Κώττας 6, Γουόσπαν 9, Σμιθ 16, Καμάρας, Καμπερίδης, Μούρτος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 4.

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Καντζούρης): Άρτις 7 (1), Άντριτς 12 (2), Μπιλλής, Ζάρας 20 (4), Σπάισερ 4, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 10 (2), Γουάτσον 5 (1), Καντέρ 15 91), Αγγελάκος.