Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα με 103-74 του Λαυρίου στον τρίτο τελικό της Basket League, που διεξήχθη τη Δευτέρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ανακτώντας το προβάδισμα στη σειρά.

Πιο συγκεκριμένα, το «τριφύλλι» με αυτή τη νίκη έκανε 2-1 και πλέον θα έχει την ευκαιρία την προσεχή Πέμπτη (10/6, 20:00) με «διπλό» να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Από τη μεριά του το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη θα ψάξει ακόμη μία υπέρβαση αν θέλει να παραμείνει «ζωντανό» και να επιστρέψει η σειρά στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπεν Μπέντιλ με 28 πόντους, ενώ στους 21 σταμάτησε ο Τι Τζέι Μπρέι (7/9 τρίποντα). Από το Λαύριο, ξεχώρισε ο Τάισον Κάρτερ με 14 πόντους.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (24-20), ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στο «ζεστό» χέρι του Μπρέι (4/5 τρ., στο Α’ ημ.), εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά στο 15΄ (32-22), την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-30).

Το Λαύριο, πάντως, «πάτησε» πάνω στην έλλειψη διάρκειας του «τριφυλλιού» στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75, απάντησε με επιμέρους σκορ 5-14, μειώνοντας σε 49-44 στο 23΄.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε τη γραμμή ψηλών του, πέρασε τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και χωρίς να αγχωθεί έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 (71-57).

Με τους «πράσινους» να μην έχουν διάθεση για νέες… περιπέτειες, η ομάδα του Όντεντ Κάτας πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας σε… παράσταση για ένα ρόλο τον αγώνα, μέχρι το τελικό 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 21 (7), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 16 (1), Χεζόνια 3 (1), Γουάιτ 11 (3), Μποχωρίδης, Δίπλαρος 1, Κασελάκης 5 (1), Μήτογλου 6, Μπέντιλ 28, Σαντ-Ρος 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (1), Μουράτος 12 (1), Ντιαλό 11 (3), Ντέιβις 7 (1), Γερομιχαλός 7 (1), Κόζι 11 (3), Σάβατζ 3 (1), Περσίδης 3 (1), Ερμείδης, Ανοσίκε 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 2.