Με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί για πρώτη φορά στο Ευρωμπάσκετ 2022 μία «γεμάτη» εμφάνιση, η Εθνική Ανδρών… αψήφησε την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, γράφοντας το «3 στα 3» στον 3ο όμιλο, που φιλοξενείται στο Μιλάνο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 93-77 της Μεγάλης Βρετανίας, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την ομάδα του Νέιθαν Ρέινκινγκ στην τρίτη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις και ουσιαστικά στο πρόωρο… αποκλεισμό της από τη συνέχεια.

H «γαλανόλευκη» παρουσίασε και σήμερα τα γνωστά… νεκρά διαστήματα σε άμυνα και επίθεση, αλλά με τον Σλούκα να το παίρνει προσωπικά σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία στην τρίτη περίοδο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά στο 27΄ (67-56) και δεν χρειάστηκε να κοιτάξει πίσω… Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Ανδρών η Ουκρανία (6/9, 18:00. ΕΡΤ1).

Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (3/4δ., 5/6 τρίποντα), 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης κέρδισε χρόνο στο ροτέισον ολοκληρώνοντας με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Διψήφιοι και κοκβικοί κυρίως στην άμυνα οι Μιχάλης Λούντζης (10π., 5ασ.) Κώστας Παπαπνικολάου (10π., 7ρ., 5ασ.). Εκτός από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο ομοσπονδιακός τεχνικός προφύλαξε και πάλι τον αδερφό του σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς, Κώστα.

Η Εθνική ξεκίνησε νωθρά στον αγώνα με αποτέλεσμα οι Βρετανοί να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν ακόμα και με 7 πόντους (15-8), έχοντας ηγέτη τον Νέλσον που μέχρι εκείνο το σημείο πέτυχε 10 πόντους. Ο Δημήτρης Ιτούδης πέρασε στο γήπεδο τους Λούντζη και Σλούκα, που άλλαξαν τη ροή. Οι δύο τους σημείωσαν 13 πόντους και έτσι η Ελλάδα προηγήθηκε 24-17 στο 10’.

Η Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε αρχικά το… γκάζι και ξέφυγε με 10 (32-22) με τους Σλούκα, Λούντζη και Παπανικολάου να συνεχίζουν από εκεί που έμειναν στο πρώτο μέρος. Ο Παπαγιάννης στη συνέχεια διαμόρφωσε το 37-28 και ο Ντόρσεϊ σημείωσε μετά τους πρώτους του πόντους (39-31). Από το σημείο αυτό η Ελλάδα έριξε την απόδοσή της, η Βρετανία ανέβασε ρυθμό και μείωσε. Οι Χέσον, Σόκο και Γουίτλ έδωσαν ελπίδες στους Βρετανούς και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-43 υπέρ της Ελλάδας, που διαμορφώθηκε με πόντους του Αγραβάνη και του Γουίτλ.

Στο δεύτερο μέρος οι Βρετανοί βρήκαν πρόσφορο έδαφος και έφτασαν σε απόσταση… αναπνοής. Ο Σόκο με καλάθι και φάουλ μείωσε στο 51-50, όμως μετά το 53-52 η Εθνική βρήκε τον ρυθμό της, μέσα από την άμυνα και κυριάρχησε. Οι Παπαγιάννης, Σλούκας, Παπαπέτρου και Παπανικολάου έφεραν την Ελλάδα στο +11 (67-56), ενώ ο Γιάννουλης Λαρεντζάκης με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 70-58. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 71-60 με την Εθνική να έχει βάλει τις βάσεις για την τελική της επικράτηση.

Αποφασισμένη να τελειώσει… πρόωρα τον αγώνα, η Εθνική «σφράγισε» την άμυνά της στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γιώργος Παπαγιάννης αποτέλεσε «πονοκέφαλο» της αντίπαλης ρακέτας και με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να τρέχει επιμέρους σκορ 17-8 μέχρι το 36΄, έγραψε το μη αναστρέψιμο 88-68 και δεν αγχώθηκε μέχρι το φινάλε…

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93.

Μεγάλη Βρετανία (Νέιθαν Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11 (1), Χέσον 13, Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3 (1), Νέλσον 17 (4), Ολασένι 8, Σόκο 12, Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9 (1), Γούιλαν 2.

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 9 (1), Ντόρσεϊ 5 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Λούντζης 10 (2), Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (5).