«Ποδαρικό» με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ έκανε η Σλοβενία…

Με «αιχμή του δόρατος» τον Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους (9/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 13/16 βολές), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς επιβλήθηκε 100-85 της Βενεζουέλας στην Οκινάουα της Ιαπωνίας, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα στον 6ο όμιλο, και «συγκατοικεί» με τη Σλοβενία του Ηλία Ζούρου στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σλοβενία και Βενεζουέλα… αντάλλασσαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βαλκάνιοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ, χωρίς, ωστόσο να καταφέρουν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας.

Η Βενεζουέλα μείωσε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου σε 58-55, ωστόσο αυτή ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε τόσο κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια η Σλοβενία «άνοιξε» τη διαφορά, έφτασε στη έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το +19 (82-63) και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα….

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 56-51, 87-63, 100-85.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Κάλιτς (Καναδάς), Λίσκα (Πολωνία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Σάμαρ, Νίκολιτς 8 (2), Κλέμεν Πρέπελιτς 18 (3), Τόμπι 21 (3), Μπλάζιτς 4, Χρόβατ, Ντίμετς 2, Ντράγκιτς 2, Μπίνε Πρέπελιτς 5, Τσέμπασεκ 3 (1), Ντόντσιτς 37 (2).

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Φερνάντο Ντούρο): Βάργκας 5 (1), Σόχο 16 (4), Σαμόρα 12 (4), Κουμπιλάν 3 (1), Τσούριο 5 (1), Ρουίς 3, Γκρατερόλ 2, Γκιγέντ 12 (1), Σιφόντες, Καρέρα 10 (1), Ματεράν 11 (3), Κολμενάρες 6.