Διπλασίασε τις νίκες του στο Παγκόσμιο Κύπελλο το Νότιο Σουδάν (2-2), επικρατώντας με 87-68 των Φιλιππίνων, στη Μανίλα, για την 1η αγωνιστική του 13ου ομίλου για τις θέσεις 17-32.

Η ομάδα του Ρόγια Αϊβι έθεσε νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, δηλαδή όταν προηγήθηκε με 34-17 στο τέλος της 1ης περιόδου. Αν και μετά το 51-33 στο ημίχρονο, οι Φιλιππίνες έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν με επιμέρους σκορ 9-17 στο 3ο δεκάλεπτο (60-50 στο 30ό λεπτό), μειώνοντας και 4 (60-56) στο 33ο λεπτό, η ομάδα της Αφρικής με πολυφωνία στην επίθεση «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Από το Νότιο Σουδάν ξεχώρισαν οι Κάρλικ Τζόουνς (17π., 14ασ., 9ρ.), Μάτζοκ Ντενγκ (13π., 7ρ.), Νούνι Ομότ (13π.) και Μαριάλ Σαγιόκ (12π.).

Από τις Φιλιππίνες που πλέον έχουν ρεκόρ 0-4, ο γκαρντ των Γιούτα Τζαζ Τζόρνταν Κλάρκσον είχε συγκομιδή 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ 20 πόντοι και 12 ριμπάουντ ήταν η προσφορά του Ντουάιτ Ράμος.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 51-33, 60-50, 87-68

Νότιο Σουδάν (Ρόγια Αΐβι): Άκουοθ 3 (1), Ντεκ 2, Ντενγκ 13 (2), Γκέιμπριελ 11, Τζόουνς 17 (2), Κακουόλ 8 (2), Κουάνι 8 (2), Μαλουάχ, Όμοτ 13 (2), Σαγιόκ 12 (1).

Φιλιππίνες (Βίνσεντ Ρέγες): Αμπάντο, Αγκιλάρ, Κλάρκσον 24 (4), Εντού 12 (2), Φαχάρδο, Μαλόνσο 4, Πογκόι, Ράμος 20 (4), Ραβένα, Σοτό 8, Τόμπσον.