Εξαιρετικός ο Στέφ Κάρι-ιδιαίτερα επιδραστικός στο τρίτο δεκάλεπτο-…σταμάτησε στους 41 πόντους οδηγώντας τους φιλοξενούμενους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στη νίκη με 122-114 επί των Σακραμέντο Κινγκ του Σάσα Βεζένκοφ στη…ρεβάνς της σειράς play-offs του πρώτου γύρου των συλλόγων τον Απρίλιο στο NBA.

Ο Κρις Πολ πρόσθεσε 10 πόντους και 12 ασίστ για τους Ουόριορς, οι οποίοι έφταναν από την ήττα στην έναρξη της σεζόν εντός έδρας από τους Φοίνιξ Σανς.

Ο Σάσα Βεζένκοβ είχε την πρώτη διψήφια παρουσία στο NBA, με 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1 ριμπάουντ σε 12 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα συμμετοχής.

Επίσης ο Ντε Ααρον Φοξ είχε 39 πόντους για την ομάδα και ο Ντομάντας Σαμπόνις συγκέντρωσε 19 πόντους, 18 ριμπάουντ, επτά ασίστ και τρία κλεψίματα για τους Κιγκς, οι οποίοι έπαιζαν τον πρώτο τους εντός έδρας αγώνα μετά την ήττα με 120-100 από το Γκόλντεν Στέιτ στο 7ο παιχνίδι της σειρά των play-offs του πρώτου γύρου την περασμένη σεζόν.

Εκπληκτικός ο Λούκα Ντόντσιτς ολοκλήρωσε την φανταστική επίδοση των 49 πόντων σημειώνοντας ένα τρίποντο με 26,1 δευτερόλεπτα να απομένουν καθώς οι οικοδεσπότες Ντάλας Μάβερικς έφτασαν στη νίκη με 125-120 επί των Μπρούκλιν Νετς.

Ο Ντόντσιτς πέτυχε τέσσερα από τα εννιά του τρίποντα στα τελευταία 2:59 και σημείωσε 14 από τους τελευταίους 17 πόντους των Μάβερικς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς σημείωσε 22 πόντους, άρπαξε 12 ριμπάουντ και πρόσθεσε επτά ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε άλλους 22 πόντους και οι Ντένβερ Νάγκετς έφτασαν στη νίκη με 108-104 επί των Μέμφις Γκρίζλις.

Το Ντένβερ έμεινε πίσω δύο πόντους για λίγο στο πρώτο τέταρτο και μετά πήρε προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, το πλεονέκτημα των Νάγκετς δεν ξεπέρασε ποτέ τους 12 πόντους, καθώς οι γηπεδούχοι Γκρίζλις έκαναν ισορροπημένη προσπάθεια για να μείνουν σε απόσταση αναπνοής, πριν γνωρίσουν την ήττα.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον με 31 πόντους έδειξε τον δρόμο στους Νικς για να αλώσουν με 126-120 την Ατλάντα επικρατώντας των Χοκς, οι Θάντερ χρειάστηκαν μία θεαματική ανατροπή στο Κλίβελαντ για να φτάσουν στη νίκη με 105-108, οι Μπλουλς- με 33 πόντους του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν-επέτρεψαν από διαφορά -19 στο τέταρτο δεκάλεπτο για να νικήσουν με 104-103 στην παράταση τους Ράπτορς με τρίποντο του Άλεξ Καρούσο, ενώ ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά σημείωσε το πρώτο double-double (21 πόντοι και 12 ριμπάουντ) της καριέρας του, επιτρέποντας στους Σπερς να πανηγυρίσουν την πρώτη του νίκη με 126-122 στην παράταση απέναντι στους Ρόκετς, πετυχαίνοντας μάλιστα και το καλάθι που έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο.