H ώρα του ντέρμπι «αιωνίων» στο Top 6 της Basket League έφτασε με τον πρώτο της κανονικής περιόδου, Παναθηναϊκό, να υποδέχεται τον δεύτερο Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ, τη Δευτέρα (15/4, 20:15, ΕΡΤ3), για την 3η αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στα δύο ματς, σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ, του Ολυμπιακού, στην κανονική περίοδο για πρώτη φορά μετά την περίοδο 2007-08. Ακόμη και με ήττα, ο Παναθηναϊκός θα κρατά στα… δικά του χέρια το πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τους τελικούς στα πλέι οφ. Μπορεί ο Ολυμπιακός να έχει 46 βαθμούς (22-2) μετά τις νίκες του στις δύο πρώτες αγωνιστικές του Top 6 και ο Παναθηναϊκός 45β., αλλά οι «πράσινοι» έχουν αγώνα λιγότερο (22-1), καθώς αναβλήθηκε η αναμέτρησή τους με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του Top 6.

Στο αγωνιστικό μέρος, για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR εξαιρετικά αμφίβολος είναι ο Τζέριαν Γκραντ, που δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τις ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο του δεξιού του ποδιού, που αποκόμισε από το ματς της Ευρωλίγκας κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και πιθανώς θα προφυλαχθεί.

Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν έχει να διαχειριστεί προβλήματα τραυματισμών. Εκτός θα μείνουν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σίκμα, που δεν είναι δηλωμένοι στο πρωτάθλημα. Από τους υπόλοιπους 7 ξένους, τους Πετρούσεφ, Κάνααν, Ράιτ, ΜακΚίσικ, Φαλ, Πίτερς, Γουίλιαμς-Γκος, ο Έλληνας τεχνικός θα πρέπει να «κόψει» έναν.

Το διαιτητικό τρίο Πιτσίλκας, Τσιμπούρης, Μαγκλογιάννης θα διευθύνει το ντέρμπι «αιωνίων». Θα πρέπει δηλαδή να ηττηθεί από τον Ολυμπιακό και να κάνει και μία ακόμη ήττα ο Παναθηναϊκός για να χάσει το πλεονέκτημα έδρας.