Δύο ημέρες μετά τον θρίαμβο στη Μόσχα ο Ολυμπιακός προσγειώθηκε, και μάλιστα πολύ, απότομα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Πειραιά πραγματοποίησε κακή εμφάνιση απέναντι στο συγκρότημα του Σφαιρόπουλου κι έτσι είδε τους Ισραηλινούς να περνούν με το εμφατικό 90-65 στο ΣΕΦ, για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από την αποψινή τους ήττα οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 2-4, ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους (4-2).

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 16 πόντους, 12 είχε ο Μπράντον Πολ, αλλά με 6/21 τρίποντα οι Πειραιώτες δεν είχαν καμία τύχη.

Για την Μακάμπι των 13/28 τριπόντων πρωταγωνιστές ήταν οι Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ, οι οποίοι σημείωσαν από 19 πόντους.

Ντεμπούτο με τους «ερυθρόλευκους» έκαναν οι Ρότσεστι και Ριντ, δείχνοντας ότι θέλουν χρόνο για να εγκλιματιστούν.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τους Τσέρι, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αρχική του πεντάδα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με κάρφωμα του Πολ προηγήθηκαν με 9-2, ενώ με τον Πρίντεζη να κάνει πολύ καλή εμφάνιση, πετυχαίνοντας έξι γρήγορους πόντους, συνέχιζαν να διατηρούν το προβάδισμα (15-9).

Στη συνέχεια ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν τα «ηνία» και, εκμεταλλευόμενοι το μπλακ άουτ που υπέστησαν οι «ερυθρόλευκοι» στην επίθεση, έτρεξαν επί μέρους ρεκόρ 15-6 και έφτασαν στο +4 στο 10’ (21-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί, όταν καθόταν στον πάγκο ο Μιλουτίνοφ για να πάρει ανάσες, έκαναν.. πάρτι στη ρακέτα του Ολυμπιακού.

Η περιφερειακή άμυνα των Πειραιωτών αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και με τέσσερα τρίποντα η Μακάμπι (δύο από τον Ουίλμπεκιν, ένα από τον Ντόρσεϊ και ένα από τον Νέιτ Ουόλτερς) συνέχισε να είναι στο +10 (35-45) αναγκάζοντας τον Κεμζούρα να ζητήσει και πάλι τάιμ-άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου πάντως οι γηπεδούχοι περιόρισαν τη ζημιά και με ένα 5-0, διαμορφώθηκε από φόλοου του Βεζένκοφ και τρίποντο του Πάντερ στην εκπνοή, μείωσαν σε 40-45 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Μπράντον Πολ ευστόχησε σε τρίποντο με το… καλημέρα του β΄ μέρους, ολοκληρώνοντας ένα σερί 8-0 για τον Ολυμπιακό (43-45).

Μία ακόμη φορά, όμως η Μακάμπι βρήκε πόντους από τον Ουίλμπεκιν και με σερί 6-0 και «άγγιξε» ξανά το +8, 43-51.

Οι Πρίντεζης και  Σπανούλης και ένα ακόμη τρίποντο από τον Μπράντον Πολ είχαν ως αποτέλεσμα ένα σερί 7-0 των παικτών του Κεμζούρα, που μείωσαν σε 50-53.

Στην άμυνα, όμως οι «ερυθρόλευκοι»… έμπαζαν από παντού! Οι Κάσπι και Ουόλτερς πέτυχαν από ένα τρίποντο αμέσως μετά και ο Μπράιαντ με δίποντο έβαλε μπροστά για πρώτη φορά με +11 πόντους (50-61), το σύλλογο του Τελ Αβίβ.

Ένα ακόμη τρίποντο από τον Τζον Ντιμπαρτολομέο και 4 πόντοι του Χάντερ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +12, 56-68 (σκορ 3ης περιόδου).

Στα τελευταία πέντε λεπτά της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 6 πόντους (2 ο Πρίντεζης, 2 ο Ρότσεστι και 1 ο νεοαποκτηθείς Ουίλι Ριντ που είχε περάσει για πρώτη φορά στο 3ο δεκάλεπτο).

Στον επίλογο του αγώνα οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι αποκαρδιωτικοί τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα κι έτσι, όχι μόνο δεν πλησίασαν την Μακάμπι, αλλά είδαν την διαφορά να εκτοξεύεται.

Ο Κουζμίνσκας προσπάθησε με τρίποντο να δώσει έναυσμα στους συμπαίκτες του για ανατροπή (59-70), με τον Έισι να απαντά άμεσα όμως, πάλι έξω από τα 6.75 (59-73).

Ο Οθέλο Χάντερ ανέλαβε δράση στη ρακέτα, οι Σκότι Ουίλμπεκιν και Τάιλερ Ντόρσεϊ συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι και 3,5 λεπτά πριν τη λήξη η Μακάμπι είχε ξεφύγει με 20 πόντους (61-81) επικρατώντας εν τέλει με 90-65 των Πειραιωτών, οι οποίοι σημείωσαν μόλις εννέα πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 4 (1), Ρότσεστι 4, Πολ 12 (2), Σπανούλης 8 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 3, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16 (1), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5, Ριντ 1.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4, Ουίλμπεκιν 19 (4), Εϊσι 8 (1), Χάντερ 8, Κάσπι 9 (1), Ντόρσεϊ 19 (4), Ντιμπαρτολομέο 4 (1), Ουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 3