Δίχως απώλειες ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 5-4. Οι Πειραιώτες επικράτησαν την Πέμπτη με 88-83 του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική, εξαργυρώνοντας την εξαιρετική τρίτη περίοδο τους, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-9 και εξασφάλισαν ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 11 πόντων (64-53 στο 30΄). Στο 3-6 υποχώρησε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ρεκόρ καριέρας σε πόντους από τον Άλεκ Πίτερς με τους 28 που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι, ενώ career high σε ριμπάουντ σημείωσε ο Μουσταφά Φαλ με τα 14 που «μάζεψε» (ολοκλήρωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ, καθώς είχε και 14 πόντους).

Με τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ ο Σφαιρόπουλος επέλεξε τους Ντος Σάντος, Νέντοβιτς, Λαζάρεβιτς, Νταβιντόβατς, και Μπόλομποϊ. Έτσι, οι συμπαίκτες στην ομάδα του Πειραιά πέρυσι, Φαλ και Μπόλομπόι, βρέθηκαν να δίνουν «μάχες» ο ένας απέναντι στον άλλον στο παρκέ, στη ρακέτα.

Παρά την αμυντική προσπάθεια του Τόμας Ουόκαπ, ο Νεμάνια Νέντοβιτς μπήκε «καυτός» και σημείωσε τους 11 από τους πρώτους 13 πόντους του Ερυθρού Αστέρα. Η σερβική ομάδα προηγήθηκε με 2-7. Ο Πίτερς έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση με τρίποντο και με τον Αμερικανό φόργουορντ να δίνει λύσεις οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 8-7.

Ο Μπαρτζώκας έβαλε τον ψηλότερο Κώστα Παπανικολάου να μαρκάρει τον Νέντοβιτς, μετά το 10-13 που διαμόρφωσε με νέο τρίποντο ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού. Αυτό είχε ως συνέπεια, όμως να κάνει γρήγορα φάουλ ο αρχηγός του Ολυμπιακού, αφού δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ταχύτερο αντίπαλό του. Δύο τρίποντα του Αϊζέια Κέινααν και σκοράρισμα από τον Φαλ έδωσαν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στον Ολυμπιακό, 20-18.

Στα 49΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε τρίποντη «απάντηση» (20-21), ενώ ο Μίτροβιτς διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (20-23). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 5/9 τρίποντα σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά έναντι 3/6 του Ολυμπιακού. Ο Νέντοβιτς σημείωσε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα, την ώρα που για την ομάδα του Πειραιά 7 πόντους είχαν ο Πίτερς και ο Κέινααν (με 2/2 τρίποντα) και 6 ο Φαλ.

Με Λούντζη, Ουόκαπ Λαρεντζάκη, Παπανικολαου και Φαλ μπήκε στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός. Το δεύτερο φάουλ του Κώστα Παπανικολάου ήρθε πριν ολοκληρωθεί το 1ο λεπτό της 2ης περιόδου και ως εκ τούτου ο Άλεκ Πίτερς επέστρεψε στο παιχνίδι.

Μετά το 25-25 από τρίποντο του Ουόκαπ, οι Τόμπι, Μίτροβιτς και Ντος Σάντος έδωσαν αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (25-30). Λαρεντζάκης και Τεόντοσιτς βρήκαν στόχο έξω από τα 6.75 (28-33). Ο Μπαρτζώκας έριξε τον Σίκμα στη θέση του Φαλ για να δώσει ανάσες στον Γάλλο διεθνή σέντερ (εν τη απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοβ), ενώ ο Μπραζντέικις πέρασε αντί του Ουόκαπ. Όμως, οι Μίτροβιτς, Γκεντράιτις και Τόμπι έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλό τους και προσπέρασαν για πρώτη φορά με +8, 31-39. Με τον Φαλ να αντικαθιστά τον Σίκμα, 3:40’’ πριν το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε σερί 10-0 για ν’ ανακτήσει τα ηνία (41-39).

Ο Φαλ είχε 12 πόντου με 6/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ στα 16:21’’ που αγωνίστηκε στο α΄ μέρος. Οι Σέρβοι αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν, με τους Τεόντοσιτς να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των βολών (41-41 και 43-44). Το δίποντο του Μπραζντέικις, στα 53΄΄ πριν το τέλος του 20αλέπτου επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάει στο +1, 45-44, στ΄ αποδυτήρια. Ο Πίτερς είχε επίσης 12 πόντους, ενώ ο Νέντοβιτς μέτρησε 14 πόντους στο ά μέρος.

Με τους Κέιναν, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5-0 στην 3η περίοδο για να ξεφύγει με +6 (50-44). Το +10 (57-47) δεν άργησε, μετά από ένα διάστημα πιεστικής άμυνας από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, όταν οι Σέρβοι πέτυχαν μόνο 3 πόντους (2 ο Μίτροβις και μία βολή ο Τεόντοσιτς). Ο τελευταίος, όμως κρατούσε «ζωντανό» τον Ερυθρό Αστέρα, για το 57-50, με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο στο ματς. Οι Πειραιώτες δεν πτοήθηκαν και με άμυνα για σεμινάρια βρήκαν ρυθμό στην επίθεση.

Με 4 πόντους του Παπανικολάου και νέο τρίποντο του Κέιναν, ξέφυγαν και με +14 (64-50), στα 53΄΄ πριν ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο. Με γκολ φάουλ του Νέντοβιτς (3ο φάουλ ο Σίκμα), οι Σέρβοι μείωσαν σε 64-53. Ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 19-9 στην 3η περίοδο, με τον Άλεκ Πίτερς να μετρά 19 πόντους, τον Φαλ 14 και τον Κέιναν 13 πόντους έως εκείνο το σημείο. Ο Ολυμπιακός είχε 21 ασίστ (!) εκ των οποίων τις 8 είχε μοιράσει ο Ουόκαπ και 7 στο σύνολο η ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Τεόντοσιτς και Παπανικολάου αστόχησαν σε τρίποντα με την έναρξη της 4ης περιόδου, αλλά εύστοχος έξω από τα 6.75 αποδείχτηκε ο Νταβιντόβατς (64-56). Και μετά το δίποντο του Κέιναν, ο Τόμπι «τιμώρησε» με νέο τρίποντο τον Ολυμπιακό (66-59).

Ο Μιχάλης Λούντζης έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του, με δικό του τρίποντο (69-59). Ο Φαλ υποχρέωσε σε δύο φάουλ τον Mάικ Τόμπι, με τον Αμερικανό σέντερ να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ. Στο παρκέ μπήκε ο Μπόλομποϊ κάνοντας και το 69-61. Το τρίποντο του αρχηγού των Πειραιωτών, Κώστα Παπανικολάου (72-61) «άναψε τα αίματα» στις κερκίδες, αν και απέμεναν περισσότερα από 5 λεπτά. Ο Πίτερς πέτυχε τους επόμενους 6 πόντους της ομάδας του (78-63).

Το στοπ του Παπανικολάου στον Ντος Σάντος δεν επέφερε σκορ για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Λούντζης αστόχησε σε τρίποντο και ήταν η σειρά του να δεχτεί κοψιμο από τον Νέντοβιτς αμέσως μετά. Πίτερς και Λούντζης αστόχησαν εν συνεχεία σε σουτ τριών πόντων, με τον Ντος Σάντος να μειώνει σε 78-66 έξω από τα 6.75. Οι Σέρβοι τα έδωσαν όλα για την ανατροπή και έκτοτε απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-9, από τρίποντα των Νέντοβιτς και Ντος Σάντος, για το «εύθραυστο» πλέον για τον Ολυμπιακό 80-75, 2:30’’ πριν τη λήξη.

Ο Ρόκας Γκιεντράιτις αστόχησε σε σουτ για τρεις (0/5), με εναπομείναντα χρόνο 1:46’’. Αν και οι Ουόκαπ, Φαλ και Κέιναν δεν βρήκαν στόχο στα σουτ που επιχείρησαν κατά σειρά, ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Νέντοβιτς έκανε λάθος, ο Γκιεντράιτις έστειλε στη γραμμή των βολών τον Πίτερς (82-75) στα 45΄΄, με τον Αμερικανό να φτάνει τους 27 πόντους. Κλασικός σουτέρ της σερβικής σχολής, ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε ένα ακόμη τρίποντο (4/6), για το 82-78 στα 41΄΄. Όμως, ο Νέντοβιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Πίτερς ευστόχησε σε μία ακόμη βολή (83-78). Ο Ουόκαπ είχε 1/2 βολές στα 38΄΄ (84-78) και ο Νέντοβιτς αστόχησε σε τρίποντο στα 29΄΄.

Ο Ουόκαπ επέστρεψε δύο ακόμη φορές στη γραμμή των βολών και είχε πάλι 1/2 (85-78 και 86-80 μετά από δίποντο του Νέντοβιτς). Για να πετύχει το 5ο τρίποντο σε 12 προσπάθειες έξω από τα 6.75 ο Νέντοβιτς φτάνοντας τους 26 πόντους και οι Σέρβοι ήταν στο -3 (86-83) στα 14 δεύτερα. Ο Μίτροβιτς υπέπεσε σε 5ο φάουλ, ο Παπανικολάου με 2/2 βολές έκανε το 88-83 στα 11΄΄ και έδωσε τη θέση του στον Κέινααν. Για να είναι άστοχος ο Τεόντοσιτς έξω από τη γραμμή του τριπόντου αυτή τη φορά, στα 5 δεύτερα. Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση, οι Σέρβοι προσπάθησαν να κλέψουν, αλλά ο Πίτερς κράτησε σταθερά την μπάλα, πάσαρε στον Κέινααν και η λήξη του χρόνου βρήκε τους Πειραιώτες νικητές με 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 1), Φαλ 14 (7/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 28 (5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιεντράιτις 6 (0/5 τρίποντα), Ντος Σάντος 9 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη)