Το όνειρο του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του τέταρτου ευρωπαικού πρωταθλήματος της ιστορίας του «ξεθώριασε» στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες», καθώς η Ρεάλ νίκησε με 78-59 τους Πειραιώτες στον μεγάλο τελικό του Final 4 της Euroleague και στέφθηκε πρωταθλήτρια μετά από 20 χρόνια.

Τα λάθη, η αστοχία του Ολυμπιακού στα τρίποντα και στις βολές και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των ΜαδριλένωνΟι «ερυθρόλευκοι» δεν τα πήγαν άσχημα στην άμυνα, δεδομένου ότι απέναντί τους είχαν την υπερηχητική «βασίλισσα», ωστόσο τα λάθη, η αστοχία τους στα τρίποντα και στις βολές και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Μαδριλένων, που πανηγύρισαν το 9ο ευρωπαϊκό τους και το πρώτο μετά τον τελικό του 1995 στη Σαραγόσα.

Μεγάλη συμβολή στη νίκη της Ρεάλ είχε ο Κάρολ, ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο, κι αφού η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε κάνει το come back στο παιχνίδι, κατάφερε με 11 προσωπικούς του πόντους -και 16 συνολικά- να αλλάξει το μομέντουμ. MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Νοτσιόνι, οποίος σε 23 λεπτά είχε 12 πόντους (1/3δ., 2/3τρ., 4/4β.), 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Από τον Ολυμπιακό ο Λοτζέσκι ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, 11 πρόσθεσε ο Πρίντεζης, ενώ ο Σπανούλης έμεινε στους 3. Αξιο αναφορας το γεγονός ότι ο διεθνής σέντερ, Γιάννης Μπουρούσης έγινε ο πέμπτος Έλληνας παίκτης που κατακτά την Ευρωλίγκα με ξένη ομάδα.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρατάχθηκε με τους Ντάνστον, Πρίντεζη, Ντάρντεν, Σπανούλη και Μάντζαρη στο παρκέ, μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 6-1, ωστόσο ο Λοτζέσκι, ερχόμενος από τον πάγκο, έδωσε λύσεις και με προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ (13-12).

Οι Πειραιώτες μάλιστα παίζοντας καλή άμυνα προηγήθηκαν με 17-12, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 19-15 μετά από καλάθι του Πέτγουεϊ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γκουστάβο Αγιόν χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ και ο Πάμπλο Λάσο έριξε στο παρκέ τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος όμως πέρασε γρήγορα στον πάγκο, καθώς έφτασε κι αυτός στα 2 φάουλ.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να προηγούνται με έξι πόντους (21-15), ωστόσο τότε ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Γιόνας Ματσιούλις, βοήθησε τους Μαδριλένους στο σκοράρισμα και με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 22-22.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Πέτγουεϊ πάνω στον Νοτσιόνι ήταν η αρχή της κυριαρχίας της Ρεάλ, με τους Παπαπέτρου και Αγραβάνη να περνούν στο παρκέ για να τρέξει η ομάδα του Πειραιά, αλλά να βγαίνουν σύντομα. Από το 24-25 με μία βολή του Ντάνστον, ο Ρούντι Φερνάντεθ και η… παρέα του «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 8-1 και έκαναν το σκορ 32-26, με τον Ρίβερς να εκτελεί από τα 6.75, γράφοντας το 35-28 υπέρ της «βασίλισσας» στο ημίχρονο.

Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικά άστοχοι σε βολές (6/14) και τρίποντα (2/11) στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, μετρώντας παράλληλα και 10 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, κάνοντας το σκορ 40-29.

Σε εκείνο το σημείο του ματς πάντως οι Πειραιώτες, μετά την είσοδο του Σλούκα, αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 11-0 σε 4 λεπτά, «προσπέρασαν» με 41-40, την ώρα που ο Φελίπε Ρέγες συμπλήρωνε τέσσερα φάουλ και αποσυρόταν στον πάγκο.

Κι ενώ το κατάμεστο από φίλους της Ρεάλ, «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» είχε σιγήσει, ο Τζέισι Κάρολ του έδωσε και πάλι πνοή καθώς με 3 σερί τρίποντα και 11 συνολικά πόντους έκανε το σκορ 51-44.

Οι Μαδριλένοι με το μομέντουμ να είναι και πάλι με το μέρος τους, ξέφυγαν με επτά πόντους (53-46), εκμεταλλευόμενοι φυσικά τα 10/25 τρίποντα έναντι τα 4/15 που είχε ο Ολυμπιακός (10/21), έχοντας παράλληλα και 11 επιθετικά ριμπάουντ έναντι πέντε των Πειραιωτών.

Ο Νοτσιόνι στη συνέχεια οδήγησε τη Ρεάλ στο +10 (56-46), ο φιλότιμος Χάντερ με δύο σερί καρφώματα μείωσε σε 56-50, ωστόσο οι Ισπανοί κατάφεραν να κρατούν μία διαφορά ασφαλείας περίπου μέχρι τα μισά (62-55) του δεκαλέπτου.

Ο Αργεντινός και πάλι από τα 6,75μ. έκανε το 65-55 με 3:45’’ να απομένουν για το τέλος και με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος στις απέλπιδες προσπάθειες να κάνει ακόμη μία μεγάλη ανατροπή, οι παίκτες του Λάσο κατάφεραν να επικρατήσουν με το πλασματικό 78-59, επιστρέφοντας στην κορυφή της μπασκετικής Ευρώπης μετά από 20 χρόνια.

Τα δεκάλεπτα:
15-19, 35-28, 53-46, 78-59

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Νοσιόνι 12 (2), Καμπάτσο, Ματσιούλις 9 (2), Ρέγες 2, Ροντρίγκεθ 11 (1), Αγιόν 2, Κάρολ 16 (4), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης, Σλότερ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):
Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 3, Παπαπέτρου, Σλούκας 10 (2), Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 1, Λαφαγέτ 1, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 17 (3).

(Τα τελευταία λεπτα του τελικού)

(Η στέψη της «βασίλισσας»)

Το live του μεγάλου τελικού:

Tέλος του αγώνα με τη Ρεάλ να επιστρέφει στον θρόνο του ευρωπαϊκού μπάσκετ μετά από 20 χρόνια. Πάντως η διαφορά των 19 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

78-59: Τρίποντο από τον Ροντρίγκεθ.

75-59:
Καλάθι από τον Ροντρίγκεθ εν μέσω πανηγυρισμών.

73-59: 2/2 βολές από τον Πρίντεζη.

73-57: Εύστοχος από τη γραμμή των βολών ο Ροντρίγκεθ.

71-57: Μειώνει ο Πρίντεζης.

71-55: Drive από τον Γιουλ, που εκτοξεύει τη διαφορά στους 16 πόντους. Τα πάντα δείχνουν να έχουν τελειώσει.

69-55: 2/2 βολές από τον Αγιόν.

67-55: 2/2 βολές από τον Σέρχιο Γιουλ.

65-55: Μεγάλο τρίποντο του Νοτσιόνι. Και πάλι στο +10 η διαφορά.

62-55: Τρίποντο από τον Σλούκα.

62-52: Μετράει το καλάθι του Ρίβερς παρά το κόψιμο του Πέτγουεϊ.

60-52:
Καλάθι από τον Λοτζέσκι μετά από ασίστ του Χάντερ.

60-50: Κοντινό καλάθι του Σλότερ.

58-50: Λέι απ από τον Ροντρίγκεθ.

56-50: Ακόμα ένα κάρφωμα από τον Χάντερ.

56-48: Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Χάντερ.

56-46:
Τρίποντο από τον Νοτσιόνι.

Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.

Τέλος στην τρίτη περίοδο. Παρά το come-back του Ολυμπιακού η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι, χάρη στη δεινότητα του Κάρολ.

53-46: 2/2 βολές από τον Σλούκα.

53-44: Ο Ροντρίγκεθ αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Ολυμπιακού.

51-44: Ο Κάρολ, ο οποίος έχει πάρει προσωπικά την υπόθεση για τη Ρεάλ σκοράρει, αυτη τη φορά δίποντο. Πολλά τα χαμέναλ ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό. Τάιμ-άουτ ζήτησε και πήρε ο Σφαιρόπουλος.

49-44:
1/2 βολές από τον Πρίντεζη.

49-43:
Ο Κάρολ χτυπά για τρίτη φορά από τα 6.75μ. δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων στη Ρεάλ.

46-43: Νέο τρίποντο από τον Κάρολ και μάλιστα υπό πίεση.

43-43: Ο Σλούκας ισοφαρίζει.

43-41: Ο Κάρολ πετυχαίνει τρίποντο-ανάσα για τη Ρεάλ.

40-41: Ο Πρίντεζης δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

40-39: Νέο τριποντο από τον Ολυμπιακό διά χειρός Λοτζέσκι. Με 10-0 σερί ο Ολυμπιακός μειώνει στον πόντο.

40-36: Τρίποντο από τον Σλούκα μειώνοντας ακόμη περισσότερο.

40-33: Ο Ολυμπιακός χτυπά στο ανοιχτό γήπεδο με τον Πρίντεζη να μειώνει στους επτά. Τάιμ άουτ ζητεί ο Λάσο.

40-31: Ο Λοτζέσκι ξεκολλά τον Ολυμπιακό με καλάθι.

40-29: Για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό η διαφορά, μετά το τριποντο του Ρούντι.

37-29: 1/2 βολές από τον Βαγγέλη Μάντζαρη.

37-28: Ο Γιουλ φεύγει στον αιφνιδιασμό και αφήνει την μπάλα στο καλάθι. Στη μέγιστη τιμή της η διαφορά.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο…

Ημίχρονο στον μεγάλο τελικό της Euroleague. Ο Ολυμπιακός έχει κρατήσε τη Ρεάλ στους 35, ωστόσο λόγω των λαθών του (10) και της έλλειψης καθαρού μυαλού που παρουσιάζει στην επιθεση βρίσκεται στο -7 (35-28). 6/14 βολές και 2/11 τρίποντα έχουν οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο μισό του ματς.

35-28: Τρίποντο από τον Ρίβερς, ο οποίος αυξάνει στους επτά πόντους τη διαφορά.

32-28: Ο Χάντερ με φόλοου μειώνει για τους ερυθρόλευκους.

32-26: Απο το λάθος του Μάντζαρη (το 8ο των Πειραιωτών) ο Ρούντι φεύγει στον αιφνιδιασμό και αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Ολυμπιακού. Τάιμ-άουτ ζητά και παίρνει ο Σφαιρόπουλος.

30-26:
Εύστοχος από τη γραμμή των βολών ο Νοτσιόνι.

28-26:
Πολλές οι χαμένες βολές του Ολυμπιακού. Ο Χάντερ έχει 1/2.

28-25: Ο Γιουλ ευστοχεί και πάλι σε προσπάθεια τριών πόντων.

25-25: 1/2 βολές για τον Ματσιούλις.

24-25: 1/2 βολές από τον Ντάνστον.

24-24: Η Ρεάλ παίρνει ένα αντιαθλητικό-εφεύρεση από τους διαιτητές και ο Νοτσιόνι ισοφαρίζει από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας.

22-24: Ο Σπανούλης δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

22-22: Τρίποντο από τον Ματσιούλις, ο οποίος ισοφαρίζει για τη Ρεάλ.

19-22: Ο Λαφαγιέτ παίρνει φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων αλλά πετυχαίνει τη μία από τις τρεις βολές.

19-21: Μειώνει στο καλάθι ο Νοσιόνι.

17-21:
Καλάθι από τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Γιόνας Ματσιούλις.

15-21: Ο Λαφαγιέτ πασάρει στον Χάντερ, ο οποίος κάνει ένα επιβλητικό κάρφωμα στο καλάθι της Ρεάλ.

Ξεκίνησε η β’ περίοδος…

Τέλος Α’ δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να είναι στο +4 (15-19).

15-19: Ο Λαφαγιέτ δίνει ασίστ στον Πέτγουεϊ που αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

15-17: Ο Γιουλ πετυχαίνει το δεύτερο του τρίποντο στο παιχνίδι και μειώνει για τη Ρεάλ.

12-17: 1/2 βολές από τον Χάντερ.

12-16: Ο Λοτζέσκι βρίσκει στόχο και πάλι από τα 6.75μ. Αρκετά «ζεστός» ο Αμερικανός- με βελγικό διαβατήριο- που έχει φτάσει τους 10 πόντους.

12-13: Άμεση απάντηση από τον Ολυμπιακό, διά χειρός Λοτζέσκι.

12-10:
Ο Κάρολ ευστοχεί από τα 6.75μ.

9-10: Καλάθι από τον Πρίντεζη.

9-8: Εύστοχο τρίποντο από τον Γιουλ.

6-8: Ακόμα ένα καλάθι από τον Λοτζέσκι.

6-6: Ο Λοτζέσκι σκοράρει με λέι απ, αφού κέρδισε στα πόδια τον προσωπικό του αντίπαλο.