Ο Ολυμπιακός απάντησε με το πρώτο του εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό»μ στην εντός έδρας ήττα πρωταθλήματος από τον Παναθηναϊκό. Με μία καθηλωτική εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 93-72 την Αρμάνι στο Μιλάνο, για την 12η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην τρίτη σερί ήττα τους και πρώτη στο «Mediolanum Forum»! Με το αποψινό «διπλό» της, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε σε 8-4 το ρεκόρ της, «πατώντας» πλέον αποφασιστικά στην τετράδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και πιάνοντας τους Ιταλούς στην 3η θέση της κατάταξης.

Η τρίποντη «καταιγίδα» στο πρώτο ημίχρονο (12/16), διάστημα στο οποίο οι Πειραιώτες σημείωσαν ιστορικό ρεκόρ πόντων σε ένα 20λεπτό με τους 60 που φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι, έβαλε τις βάσεις της επιτυχίας, με την άμυνα της επανάληψης να τη «σφραγίζει». Άλλωστε σημειώνοντας και ρεκόρ εύστοχων τρίποντων στο τέλος του αγώνα (18), ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε μέχρι την επίτευξη του θριάμβου.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 18 πόντους και 5/9 τρίποντα, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να προσθέτει 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και τον Σάσα Βεζένκοφ 12 (2/3 τρίποντα). Τεράστια δουλειά από τον Κώστα Παπανικολάου στο κομμάτι της άμυνας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σκοράροντας ακατάπαυστα! Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν 30 πόντους με 7 στα 10 τρίποντα και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να ξεκινά με 4 στα 4! Γρήγορα οι Πειραιώτες προηγήθηκε 4-15 και στη συνέχεια 18-30, ωστόσο στο τελευταίο τρίποντο δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν την επίθεση των Ιταλών με αποτέλεσμα το σκορ στο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 25-30. Εκτός από τον Ντόρσεϊ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Παπανικολάου, με τον Φάλ να σκοράρει αλλά να κάνει και λάθη.

Η Αρμάνι με κεκτημένη ταχύτητα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 33-33, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό. Με σερί 10-0 και πρωταγωνιστή τον Χασάν Μάρτιν, που σημείωσε 8 πόντους οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν αρχικά 33-43 και στη συνέχεια 36-47, ενώ με τους Πρίντεζη και Λαρεντζάκη να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο με συγκομιδή 60 πόντων και την διαφορά στους 15 πόντους (60-45).

Με την «ερυθρόλευκη» επίθεση να… χωλαίνει στην τρίτη περίοδο (το πρώτο καλάθι σημειώθηκε μετά από 4,5 λεπτά), ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην καλά οργανωμένη άμυνά του, εκτροχιάζοντας το επιθετικό παιχνίδι των Ιταλών. Μάλιστα, οι Πειραιώτες όχι μόνο δεν απειλήθηκαν από την έλλειψη παραγωγικότητας, αλλά στο 27΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (53-70), ενώ μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +15 (57-72).

Η διάρκεια στην «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν εγκατέλειψε τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να τρέχει μέχρι το 34΄ ένα επιμέρους σκορ 1-5, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+19, 58-77). Με τον Λαρεντζάκη μάλιστα να απαντά από τα 6.75 στα τρίποντα του Ροντρίγκεθ, οι «ερυθρόλευκοι» έκοψαν κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης των Ιταλών, φτάνοντας άνετα στο τελικό 72-93.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 2, Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8, Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (3), Χάινς 5, Ντατόμε 12 (2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Ντόρσεϊ 14 (4), Λαρεντζάκης 18 (5), Φαλ 7, Σλούκας 7 (2), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 5 (1).