Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στην Euroleague, καθώς υπέστη και δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην κορυφαία μπασκετική διοργάνωση, με τον «θύτη» αυτή τη φορά να είναι η Μπαρτσελόνα.

Πιο συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» αναγκάστηκαν την Πέμπτη στην πρώτη τους φετινή «υποταγή» στο ΣΕΦ από τους Καταλανούς, οι οποίοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον μεγάλο τους αρχηγό, Χουάν Κάρλος Ναβάρο (σ.σ.: 21 πόντοι εκ των οποίων οι 19 στο β΄ημίχρονο) επικράτησαν με 81-72 σκορ.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Βασίλης Σπανούλης, που τελείωσαν το παιχνίδι με 17 πόντους ο καθένας.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αποκτά χαρακτήρα τελικού για το συγκρότημα του Μπαρτζώκα το προσεχές εκτός έδρας παιχνίδι στη Βιτόρια κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ.

Τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους έδωσε ο Όλεσον με τρίποντο 1.09 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ανεβάζοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (66-72) ενώ είχε προηγηθεί το λάθος του Κώστα Σλούκα.

O αγώνας

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ματς για τον Ολυμπιακό, που έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (9/16 σουτ εντός πεδιάς) από το εις βάρος του 3-4 στο 3′, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε στο 5′ με 12-6.

Κορυφαίος των Πειραιωτών στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους σε εκείνο το διάστημα βοηθώντας τον Ολυμπιακό να βρεθεί στο +5 (23-18) στο 10’.

Οι Ισπανοί, πάντως, δε κατέθεσαν τα όπλα, με εξαιρετική άμυνα και το Ναβάρο να οργανώνει άριστα άμυνα και επίθεση μπόρεσαν με σερί 10-0 να πετύχουν την ανατροπή και να προηγηθούν με 23-28 στο 13′.

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο επιλέγοντας σετ παιχνίδι, ήλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ, οι Σίμονς και Πρίντεζης κυριάρχησαν κοντά στο αντίπαλο καλάθι, και η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε και πάλι μπροστά στο σκορ (34-32).

Στην τρίτη περίοδο, ο Μάντζαρης δεν ανταποκρίθηκε στη «φύλαξη» του Ναβάρο και ο Ισπανός γκαρντ με 11 πόντους (2/2 τρίποντα) στα πρώτα 6.5 λεπτά «εκτόξευσε» τη διαφορά στους +10 (41-51). Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό με τον Περπέρογλου να ευστοχεί σε τρίποντο…ψυχολογίας στην προτελευταία επίθεση και να μειώνει σε 48-55.

Στον επίλογο του αγώνα η άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού έφερε αποτελέσματα και στο 36′ ο Ντάνστον μείωσε με βολές σε 64-66, ο Ναβάρο ευστόχησε από τα 6.75, αλλά η απάντηση από πλευράς Σπανούλη ήταν άμεση (66-69).

Κι ενώ απέμεναν 2,5 λεπτά για τη λήξη, η διαιτησία «φρόντισε» να χαλάσει την προσπάθεια του Ολυμπιακού.

Πιο συγκεκριμένα αρχικά δεν σφυρίχθηκαν βήματα σε επίθεση του Σάδα και χρέωσαν με ανύπαρκτο φάουλ τον Ντάνστον, ενώ στη συνέχεια οι «άρχοντες» του αγώνα «έκλεισαν τα μάτια» σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Σπανούλη, που επέφερε το τρίποντο του Όλεσον (66-72 στο 39΄) με το οποίο η πλάστιγγα του ματς έγειρε οριστικά υπέρ των Καταλανών.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-32, 48-55, 72-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 6, Σπανούλης 17 (1/7 τρίποντα), Περπέρογλου 8 (2), Σλούκας 9 (1), Σίμονς 5 (5 ριμπάουντ), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοζέσκι 5 (1)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσι 6 (6 ριμπάουντ), Σάδα 4, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 9 (2), Ναβάρο 21 (3), Παπανικολάου 2, Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 6, Λάμπε, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 8