O Ολυμπιακός παρέκλεινε από τον δρόμο των επιτυχιών στην Euroleague και γι’ αυτό ευθύνεται η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το ΣΕΦ, επικρατώντας με 81-75 των Πειραιωτών.

Τα ριμπάουντ ήταν ο μοναδικός στατιστικός τομέας που υπερίσχυσαν οι «ερυθρόλευκοι», αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετά για να σταματήσουν την «καυτή» περιφερειακή «τριπλέτα» των Ντε Κολό (23π.) Τζάκσον (15π.), και Τεόντοσιτς (10π.), αλλά και τους εξαιρετικούς Βορόντσεβιτς (11π.), Χάινς (13π.) στη ρακέτα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε τους 13 από τους 26 πόντους του στην 1η περίοδο, ενώ οι Βασίλης Σπανούλης (14π.) και Κιμ Μπιρτς (10π.) σημείωσαν επίσης διψήφιο νούμερο πόντων.

Ο τραυματίας Ερικ Γκριν σημείωσε 8 πόντους στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε… με ένεση.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά, με τους Πειραιώτες να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να μειώσουν, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη κάνοντας το «5 στα 5» στους ομίλους της διοργάνωσης.

Άξιο αναφοράς είναι επίσης το γεγονός ότι οι διαιτητές «σφύριζαν» ΤΣΣΚΑ, με αποτέλεσμα το εκ των προτέρων δύσκολο έργο των πρωταθλητών Ελλάδας απέναντι στην υπερδύναμη της Μόσχας να γίνει ακόμη δυσκολότερο.