Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε 78-67 της Γαλατάσαραϊ μέσα στην Κωνσταντινούπολη, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του και έβαλε τις βάσεις για την κατάληψη της 1ης θέσης στον όμιλο της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους, όμως στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Κορυφαίοι ήταν οι Σπανούλης και Λοτζέσκι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, όμως γενικότερα όσοι αγωνίστηκαν πρόσφεραν πολλά.

Με σερί 15-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε +12 (7-19), ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Σπανούλη το σκορ διαμορφώθηκε στο 22-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ολοκληρωτικά και έφτασε να προηγείται 33-19, ενώ η Γαλατά πέτυχε καλάθι με τον Τζαβάι, μετά από 9:50 λεπτά αγώνα. Μια τεχνική ποινή στον Σίμονς, που τον φόρτωσε με τρίτο φάουλ, αλλά και το τέταρτο του Αγραβάνη, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό.

Οι Τούρκοι μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο. Σίμονς και Ντάνστον χρεώθηκαν με τέταρτο φάουλ, ο Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και η Γαλατά με πολύ δύσκολο τρίποντο του Αρόγιο πάνω σε άμυνα προηγήθηκαν 57-56. Ο Ολυμπιακός έκλεισε, ωστόσο, προπορευόμενος την περίοδο χάρη σε δύο βολές του Σπανούλη και μία του Μάντζαρη.

Στον επίλογο δύο κρίσιμα σουτ τριών πόντων του Λοτζέσκι και ένα πολύτιμο τρίποντο του Πρίντεζη κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε τελικά στη νίκη με διαφορά 11 πόντων (78-67)!

Δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78.