Η «καταστροφική» τελευταία περίοδος κόστισε στη γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στον Α’ όμιλο της Euroleague γυναικών, με την ουγγρική Ατομερόμου να φτάνει στην ανατροπή, επικρατώντας με 78-69 στο Σέκσαρντ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν «μουδιασμένα» στην πρώτη περίοδο, βρέθηκαν να χάνουν με δέκα πόντους (16-6), όμως σιγά-σιγά ροκάνισαν τη διαφορά με τις Νικολοπούλου και Γκούσταφσον κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -6 (18-12).

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού «έσφιξε» κι άλλο, την ώρα που άρχισαν να συνδέονται με το καλάθι και οι Σταματή και Σουκ, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ και να ανατρέπουν τα δεδομένα στο ματς, φτάνοντας στο +4 (29-33).

Στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (29-41), όμως απ’ τα μέσα της περιόδου η άμυνά του «χαλάρωσε» και η επίθεση δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική. Οι παίκτριες της ουγγρικής ομάδας άρχισαν να βρίσκουν λύσεις με τις Γκόρι και Βίβιανς και το παιχνίδι ξανάγινε… ντέρμπι (48-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε εντελώς από δυνάμεις, δέχθηκε 30 πόντους (!) και μοιραία υποτάχθηκε στη ανωτερότητα της ουγγρικής ομάδας, που είδε τις Γκόρι (19π., 3/4 τριπ.), Βίβιανς (19π., 2/4 τριπ.) και Χέμπαρντ (15π.) να σημειώνουν τους 53 από τους 78 πόντους της Ατομερόμου.

Η Γκούσταφσον με 23 πόντους και η Νικολοπούλου με 16 πόντους ξεχώρισαν για τις «ερυθρόλευκες», όμως δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την εικόνα του ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 29-33, 48-49, 78-69

Ατομερόμου (Ζέλικο Τζόκιτς): Γκόρι 19 (3), Χέμπαρντ 15, Μίκλος 8, Στούντερ 4 (1), Γουάλας 4, Μπόρος 9 (3), Χολτζ, Χόρβατ, Μανιόκι, Σκουκς, Βίβιανς 19 (3).

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Αγιούζο 6, Γκούσταφσον 23 (1), Νικολοπούλου 16 (2), Σουκ 8, Σταματή 10 (2), Διέλα 1, Γκουζέλου, Σπυριδοπούλου 5 (1), Σύρρα, Βαμβακά.