Με βαριά ήττα ολοκληρώθηκε το «παρθενικό» ταξίδι του Ολυμπιακού στην Euroleague γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 72-48 από την Αβενίδα Σαλαμάνκα στην Ισπανία, για την 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης, «αποχαιρετώντας» την Ευρώπη από την τελευταία θέση του Β’ ομίλου και με αρνητικό ρεκόρ (2-12). Οι Σπυριδοπούλου (12π.) και Τόμας (12π.) ήταν οι μόνες που διασώθηκαν από τον Ολυμπιακό, που σήκωσε… λευκή πετσέτα στο δεύτερο ημίχρονο και έπεσε αμαχητί.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-31, 52-40, 72-48

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου τον βρήκε στο -8 (39-31). Ωστόσο, στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκες»… παραδόθηκαν στην σκληρή άμυνα της Αβενίδα, η οποία περιόρισε την ελληνική ομάδα σε μόλις 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (9π. στο γ’ δεκ. και 8π. στο δ’ δεκ.). Χαρακτηριστικό της αδυναμίας του Ολυμπιακού να βρει λύσεις, απέναντι στην καλά δομημένη άμυνα της ισπανικής ομάδας, ήταν το εξάλεπτο από το 23′ έως το 29′, όταν έμεινε στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση. Στον αντίποδα, η Αβενίδα απάντησε με ένα σερί 9-0 και από το 41-37 βρέθηκε στο +13 (50-37 στο 29΄), χωρίς να απειληθεί μέχρι το τελικό 72-48.

Οι συνθέσεις:
ΑΒΕΝΙΔΑ (Ρόμο): Αρόγιο 2, Ασουρμέντι 7, Γκιλ 2 (0/7 σουτ), Γκόρι 6, Λόιντ 17 (2), Ντομίνγκεζ 4 (7 ασίστ), Ελόνου 15, Γκίβενς 8, Ρόμπινσον 11 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 5, Κοσμά, Παυλοπούλου, Σταμάτη 4 (1), Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 7 (1), Σπυριδοπούλου 12 (2), Τόμας 12 (1), Τίκβιτς 2.