Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει το «break» στο πρώτο του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα, για τα πλέι οφ της Euroleague, καθώς ηττήθηκε την Τετάρτη με 73-57 από τους «μπλαουγκράνα» στη Βαρκελώνη.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι πλήρωσαν απόψε την αστοχία τους (21/56 σουτ εντός πεδιάς, 9/15 βολές) και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (27 έναντι 44) θα έχουν την ευκαιρία την Παρασκευή για να σπάσουν την έδρα των Καταλανών, πριν η σειρά μεταφερθεί στον Πειραιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βασίλης Σπανούλης επανήλθε μετά τον τραυματισμό του, ωστόσο φάνηκε αρκετά επηρεασμένος από την απόχη του από τα παρκέ, κι έτσι σημείωσε μόλις ένα πόντο.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Αγραβάνης με 9 πόντους, ενώ από τους Καταλανούς από 10 πόντους σημείωσαν οι Ναβάρο και Νάχμπαρ.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα «αφόπλισε» με το… καλημέρα όλα τα επιθετικά ατού του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν είχε 0/5 τρίποντα, την ώρα που η γραμμή ψηλών του δεν κατάφερε να διεκδικήσει τα πολύτιμα ριμπάουντ.

Την ίδια στιγμή οι «μπλαουγκράνα» εκτελούσαν από μέση και μακρινή απόσταση, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα με αποτέλεσμα η ομάδα του Σφαιρόπουλου να βρεθεί στο -12 με τη λήξη της περιόδου (20-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν, ο Σλούκας έδωσε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-12 η διαφορά μαζεύτηκε (29-20 στο 16΄). Ωστόσο, η πληγή των ριμπάουντ δεν επέτρεψε την ανατροπή, τα λάθη επέστρεψαν, και η Μπαρτσελόνα διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (35-26).

Με τον Πλάις να αποτελεί φόβητρο μέσα στην αντίπαλη ρακέτα ο Ολυμπιακός επικεντρώθηκε στην τρίτη περίοδο στο περιφερειακό σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς τα ποσοστά ευστοχίας του ήταν απογοητευτικά (12/37 σουτ εντός πεδιάς).

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν, μετά από σόου του Ναβάρο από τα 6.75, ακόμη και στο -16 (48-32 στο 26΄), για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-38.

Με τον Ντάνστον να τραυματίζεται στις αρχές της τέταρτης περιόδου και να κάθεται στον πάγκο, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για αρκετά λεπτά χωρίς καθαρόαιμο 5άρι (το κενό καλύφθηκε από τον Αγραβάνη). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Τόμιτς να μην έχει αντίπαλο κάτω από το αντίπαλο καλάθι, τη στιγμή που ο Νάχμπαρ εκτελούσε από τα 6.75 (2/2) για να στείλει τη διαφορά στο 35΄ σε επίπεδα μη αναστρέψιμα (61-42).

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-26, 50-38, 73-57

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν, Χεζόνια 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 6 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 9 (2), Πλάις 6, Τόμας 5, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 10 (3), Τόμιτς 6.