Ο Ολυμπιακός, αν και αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη και Πρίντεζη, «άντεξε» για 27 λεπτά στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», ωστόσο στη συνέχεια λύγισε, γνωρίζοντας την ήττα με 70-58 σκορ από την Μπαρτσελόνα, για την 10η αγωνιστική του TOP 16 της Euroleaugue.

Κορυφαίοι από τους Πειραιώτες απέναντι στους Καταλανούς ήταν οι Ντάνστον (18π., 6 ριπ., 2 τάπες) και Πέτγουεϊ (17π., 7 ριμπ.), ενώ από το συγκρότημα του Πασκουάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Όλεσον, με τον Παπανικολάου να μένει στους τρεις πόντους.

Ο Ολυμπιακός με… αιχμή του δόρατος τον Ντάνστον στην αρχή του αγώνα (6π. στο α’ δεκ.) βρέθηκε να προηγείται στο 5ο λεπτό με 8-6, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, περιορίζοντας τους ερυθρόλευκους με άμυνα ζώνης με προσαρμογές και με τον Ουέρτας να βρίσκει ελεύθερα σουτ μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +5 (18-13).

Στη β’ περίοδο η ομάδα του Μπαρτζώκα «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και με εξαιρετική άμυνα ζώνης ανέκτησε το προβάδισμα, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι (18-19 στο 13′).

Ο Ναβάρο, πάντως, αφύπνισε επιθετικά την ομάδα του, που απάντησε με δικό της σερί 7-0 (25-19), ο Λόρμπεκ ανέβασε τη διαφορά στους +9 (30-21, στο 18′) από τα 6.75 και αν δεν υπήρχε το νέο ρεσιτάλ καρφωμάτων του Ντάνστον (6 σερί πόντοι από ασίστ των Σλούκα, Μάντζαρη και Σερμαντίνι) οι «ερυθρόλευκοι» ίσως να μην μπορούσαν να σταθούν αξιοπρεπώς στο πρώτο ημίχρονο (33-27).

Με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να παίζουν πολύ καλή άμυνα και τους Πέτγουεϊ και Λοτζέσκι να εκτελούν από τα 6.75 οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (37-36 στο 24′) μετά από επιμέρους σκορ 10-2.

Εντούτοις ο τραυματισμός του πρωταγωνιστή του Ολυμπιακού, Μπράιαντ Ντάνστον, στην επόμενη φάση, όταν η αγκωνιά του Τόμιτς του έσκισε το φρύδι, ανάγκασε τον Αμερικανό να καθίσει στον πάγκο και να επιστρέψει στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου (του έγιναν 5 ράμματα).

Έτσι η Μπαρτσελόνα βρήκε την ευκαιρία να «οικοδομήσει» και πάλι διαφορά ασφαλείας (51-42 στο 29′, μετά από δύο κολλητά του Όλεσον) στο διάστημα της απουσίας του Αμερικανού ενώ στην ολοκλήρωση της περιόδου έφτασε τη διαφορά στο +11 (55-44) με τρίποντο του Πούλεν στην εκπνοή.

Στον… επίλογο του αγώνα τα δύο «κολλητά» τρίποντα του Όλεσον διαμόρφωσαν στο 36′ το 65-49, γέρνοντας ολοκληρωτικά την πλάστιγγα της νίκης υπέρ των γηπεδούχων, που στο 38′ είδαν τη διαφορά να παίρνει τη μέγιστη τιμή της (67-51), επικρατώντας εν τέλει με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-27, 55-44, 70-58.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 8, Ντόρσεϊ, Σάδα, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 3, Ναβάρο 7, Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3, Όλεσον 15, Λόρμπεκ 13, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14 (11 ριμπ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 17, Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 18, Περπέρογλου (0/4 διπ., 0/4 τριπ.), Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 2, Λοτζέσκι 7.